תל אביב בשבוע שעבר
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

תמונת מצב אופטימית: המגפה בנסיגה

מ-47 מתים ביום בחודש ינואר - ל-15 מתים ביום במארס. פחות מ-1.5% בדיקות חיוביות • מחשש להתפרצות מחודשת: משרד הבריאות מתנגד לביטול הקפסולות בבתי הספר
נוב ראובני וקטי דור
30 במרץ 2021
20:34
עודכן ב 23:00

הירידה בתחלואה בקורונה: יותר ממחצית מתושבי המדינה התגוררו באחת מ-96 רשויות אדומות, או 149 רשויות כתומות. היום, בפעם הראשונה מאז החלה לפעול תוכנית הרמזור, אין עוד אזורים אדומים בישראל כלל, ומספר היישובים הכתומים מזערי.

מקדם ההדבקה, שמלווה אותנו כבר חודשים ארוכים ועוזר להבין את היקף ההדבקות, הגיע היום לערך הנמוך ביותר שלו מאז פרוץ המגפה - 0.53. כלומר, על כל שני נדבקים שמתגלים היום - יתגלה רק נדבק אחד נוסף, ומספר המאומתים ילך וירד באופן ניכר.

מבצע החיסונים החל לפני כשלושה חודשים - וההשפעות בשטח ניכרות. בשבוע האחרון של חודש ינואר שיעור הבדיקות החיוביות עמד בממוצע על יותר מ-9% בכל יום. בשבוע האחרון, לעומת זאת, חודשיים אחר כך - פחות מ-1.5% מהבדיקות נמצאו חיוביות.

הירידה במספרם של החולים החדשים, יחד עם שיעור ההתחסנות הגבוה בקרב האוכלוסייה המבוגרת, הביאו גם לירידה דרמטית במספר החולים החדשים במצב קשה. אם בחודש ינואר נוספו בכל יום בממוצע 133 חולים במצב קשה - בחודש מארס, פחות מחצי מכך. בממוצע נרשמו החודש 61 חולים חדשים במצב קשה בכל יום.

גם מספר המתים היומי מקורונה הולך ויורד ככל שחולפים הימים. בינואר מתו בכל יום בממוצע כמעט 47 ישראלים - יותר מפי שלושה משיעור התמותה בחודש האחרון, שבו מתו בכל יום כ-15 חולי קורונה.

יש לציין שבהיקף תחלואה כזה, קל הרבה יותר לקטוע שרשרות הדבקה ולשלוט בתחלואה. יש פחות תחלואה סמויה, והסיכוי להיתקל בחולה קורונה שאינו מודע לכך פוחת באופן ניכר. הנתונים האלה צפויים לאפשר למקבלי ההחלטות להמליץ על הקלות נוספות בהדרגה.

במשרד הבריאות מתנגדים לביטול הקפסולות מחשש להתפרצות מחודשת

עם זאת, במשרד הבריאות מתנגדים לדרישת משרד החינוך לביטול הקפסולות לקראת החזרה ללימודים ביום שני. החשש במשרד הבריאות הוא מפני הדבקה והתפשטות מחודשת של המגיפה בקרב 2.5 מליון התלמידים שאינם מחוסנים.

גורמים במשרד אומרים שלאחר שיחזרו תלמידי כיתות ג' ללימודים ללא קפסולות ביום שני, יהיה מעקב אחר הנתונים, ואם לא תהיה עלייה בהידבקות - ניתן יהיה לבטל קפסולות בכיתות גבוהות יותר. לדברי הגורמים, אם תוכנית מגן חינוך הייתה מופעלת כראוי, כולל בדיקות בכל בית ספר בכל שבוע, ניתן יהיה להרחיב או לבטל את הקפסולות.