ראובן ריבלין ועוזי פוגלמן
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

המתקפה של בכירים בליכוד על ריבלין – והתגובה

הנשיא אמר שיטיל את המנדט על בעל הסיכוי הטוב להקים ממשלה שתקבל את אמון הכנסת • בכירים בליכוד: "הנשיא לא קובע את תוצאות הבחירות - אסור לו להיות שחקן פוליטי" • מבית הנשיא נמסר: הדברים אינם מוסיפים כבוד לאומרם, ומוטב היה להם שלא יאמרו
כתבי כאן חדשות
31 במרץ 2021
10:24
עודכן ב 12:32

מתקפה על ריבלין: נשיא המדינה ראובן ריבלין קרא הבוקר (רביעי) לנבחרי הציבור להשכיל לשמוע את העם ולפעול לחיבורים לא שגרתיים. עוד הוא אמר שהשיקול המרכזי שינחה אותו בבחירת המועמד שעליו יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הוא סיכוייו של חבר הכנסת הנבחר להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת.

בתגובה אמרו בכירי הליכוד – יו״ר הכנסת יריב לוין, שר האנרגיה יובל שטייניץ והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה – כי הנשיא לא קובע את תוצאות הבחירות ושאסור לו להיות שחקן פוליטי: "מאז הקמת המדינה כל נשיאי ישראל נתנו את ההזדמנות הראשונה להרכבת הממשלה למועמד שקיבל את מספר הממליצים הגדול ביותר, וכך צריך להיות גם הפעם".

מבית הנשיא נמסר בתגובה לאמירות: "הדברים שהופנו כלפי הנשיא על ידי שרים ויו״ר הכנסת, אינם מוסיפים כבוד לאומרם ומוטב היה להם, שלא יאמרו. כפי שאמר לפני שעה קלה נשיא המדינה, השיקול המרכזי שינחה אותו בבחירת המועמד עליו יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה, הוא סיכויו להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת. כך עשו כל נשיאי ישראל לדורותיהם וכך פעל הנשיא בכל מערכות הבחירות הקודמות".

חילופי הדברים בין בכירי הליכוד לבית הנשיא הובילו לגל של תגובות במערכת הפוליטית. יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר: "התקפת הליכוד על נשיא המדינה היא הוכחה נוספת שיש שתי אפשרויות - או המשך שלטונו של נתניהו והתקפה פרועה על מוסדות המדינה, או הצטרפות לגוש השינוי והחלפת השלטון".

שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ הוסיף שאין מוסד ממלכתי שראש הממשלה ו"שותפיו לפשע" לא ירמסו. "מה שהתחיל במשטרה, נמשך בפרקליטות ובבית המשפט העליון, מגיע עכשיו גם לנשיא המדינה. הנשיא ריבלין, כפי שעשית תמיד, המשך לבצע את תפקידך ביושר, בהגינות ובאופן ממלכתי, תוך שאתה שוקל את כל השיקולים בהטלת המנדט, בדיוק כפי שמורה לך החוק".

יו"ר תקווה חדשה, גדעון סער, צייץ: "ההתקפה הפרועה של הליכוד על נשיא המדינה, ימים לפני החלטתו לפי סמכותו הקבועה בחוק, היא שלב נוסף במערכה שמנהל נתניהו נגד כל סמלי וסממני הממלכתיות. נתניהו מעוניין בשלטון מוחלט ונצחי תוך רמיסת כל מערכות המדינה. הגיע הזמן שיזוז הצידה ויאפשר לישראל לחזור לעצמה".

ריבלין קיבל הבוקר את תוצאות הבחירות מראשי ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן ואורלי עדס, בטקס בבית הנשיא. בנאומו אמר ריבלין: "אנו חזקים מהמשבר הפוליטי שמטלטל אותנו ומחליש במידה מסוימת את הדמוקרטיה שלנו. כולי תקווה שנבחרי הציבור ישכילו לשמוע את העם בישראל, את תביעתו לחיבורים לא שגרתיים, לשיתופי פעולה חוצי-מגזרים, לעבודה עניינית ומסורה למען אזרחי ישראל כולם". 

הוא הוסיף כי "החברה הישראלית זקוקה לממשלה שתעביר תקציב מדינה, שתוביל דרך של ריפוי המערכות והאזרחים שנפגעו, ותחלץ את מוסדות המדינה מהקיפאון הפוליטי אליו נקלענו, דווקא ברגעים שבהם אזרחי ישראל זקוקים למוסדות המדינה יותר מכול".

נמשכות המחלוקות בתוך גוש השינוי 

בד בבד, נמשכות המחלוקות בגוש מתנגדי נתניהו בשאלה על מי להמליץ לנשיא. אמש אמר לפיד: "המשימה בשבוע הקרוב היא למנוע את הטלת הרכבת הממשלה על נתניהו ולכן כל מפלגות גוש השינוי צריכות להמליץ על 'יש עתיד', המפלגה הגדולה בגוש". בציוץ שפרסם בדף הטוויטר שלו הוא הוסיף כי "מרגע שיתחיל התהליך, הכול יהיה על השולחן ונהיה מוכנים לוויתורים כואבים כדי להקים ממשלת שינוי".

סער אמר בתגובה כי "שלב הוויתורים הוא עכשיו, אחר כך עלול להיות מאוחר מדי". בחשבון הטוויטר שלו כתב יו"ר תקווה חדשה כי חלון ההזדמנויות מוגבל בזמן ומה שיביא להקמת ממשלה הוא לא משחק איסוף ההמלצות, אלא ניסיון תכליתי ומהיר לבסס רוב פרלמנטרי ריאלי. "ויתרתי על האגו, עכשיו תורך", פנה סער ללפיד.

על פי תוצאות האמת הסופיות שפרסמה הוועדה ביום חמישי שעבר, לשום גוש אין אפשרות להקים ממשלה. למחנה תומכי נתניהו, כולל ימינה, 59 מנדטים, ולגוש להחלפתו - 57. רע"מ כאמור קיבלה ארבעה מנדטים. שיעור ההצבעה בבחירות עמד על 67.4%.