סער, נתניהו ובנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו קרא לבנט וסער: בואו נשים מאחור את משקעי העבר

יו"ר תקווה חדשה: לא אצטרף ולא אתמוך בממשלה בראשות נתניהו • ימינה: "בנט דואג לאזרחים, לא לשריונים" • גורמים בליכוד: נתניהו מוכן לתת לשניים מקומות ברשימת המפלגה בתמורה לחבירה שלהם
כתבי כאן חדשות
31 במרץ 2021
20:02
עודכן ב 21:07

המרוץ למנדט: ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא הערב (רביעי) ליו"ר ימינה נפתלי בנט וליו"ר תקווה חדשה גדעון סער לחבור אליו לממשלת ימין. "זה לא סוד שהיו בינינו מחלוקות", אמר נתניהו. "בואו נשים את המשקעים האישיים מאחורינו. חזרו הביתה למקום הטבעי שלכם".

בתגובה ראשונה מאז פרסום תוצאות הבחירות, ראש הממשלה ציין כי יש 65 מנדטים לממשלת ימין, והוסיף כי כל ממשלה אחרת "תהיה ממשלת שמאל בלתי יציבה, שתקום בניגוד מובהק לאידאולוגיה של הרוב העצום שהצביע למפלגות הימין". סער הגיב: "לא אצטרף ולא אתמוך בממשלה בראשות נתניהו. המשך כהונתו פוגעת בישראל". בימינה אמרו אחרי הצהרת ראש הממשלה כי "בנט דואג לאזרחים, לא לשריונים. בנט ימשיך לעשות כל מאמץ כדי להקים ממשלה טובה ויציבה שתחלץ את ישראל מהכאוס".

"ממשלה בראשות אדלשטיין, כ"ץ או ברקת – ניתן להקים בקלות ובמהירות", צייץ סער בטוויטר. "אם נתניהו יעדיף לשם שינוי את טובת המדינה על טובתו האישית, יפנה את הדרך ויאפשר למדינה להתקדם".

לפי גורמים בליכוד, נתניהו מוכן לתת לבנט וסער מקומות ברשימת הליכוד בתמורה לחבירה אליו - כך פורסם היום בחדשות הערב. לראש הממשלה יש גם תוכנית מגרה במקרה שהעניין לא יצליח - הקמת ממשלה עם רע"מ. הצהרתו של נתניהו הערב נועדה גם להכשיר ממשלה עם עבאס. ראש הממשלה יוכל לומר בעתיד שהוא ניסה להרכיב ממשלה ימנית-ציונית, אך לא זכה לשיתוף פעולה. איש הקשר של הליכוד מול יו"ר רע"מ מנסור עבאס הוא יריב לוין, אך כרגע המגעים על אש נמוכה. 

בכירי רע"מ יתכנסו בימים הקרובים, ככל הנראה בשבת, לישיבה שבה יכריעו על מי ימליצו לראשות הממשלה. מנסור עבאס ימסור מחר הצהרה לקראת סבב ההתייעצויות אצל הנשיא. הצהרתו עדיין לא כתובה וטרם הוחלט איפה היא תהיה, ככל הנראה ברע"מ ממתינים להתפתחויות. בד בבד, ראשי הרשימה המשותפת, חברי הכנסת איימן עודה ואחמד טיבי, שלחו מסר ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד היום: תשיג 55 ממליצים – ואז תקבל את המלצתנו.

ומהצד השני, בנט ולפיד טרם קבעו פגישה, וסער שמנסה לתווך שוחח שוב עם שניהם. בסביבתו של יו"ר יש עתיד אומרים שלא יתעקשו על כך שלפיד יהיה ראש הממשלה הראשון ברוטציה, אך יו"ר ימינה חייב להודיע שהוא חלק מ"גוש השינוי" ולהסכים להיתמך בקולות הרשימה משותפת - אחרת ממילא אין ממשלה. בתוך כך, בכיר בליכוד אמר היום שאם נתניהו יקבל את המנדט, הוא יתקשר קודם כל לבנט. 

נתניהו פונה לאיש המפתח - בנט | פרשנות 

הצופה שאליו כיוון ראש הממשלה את דבריו הוא בראש ובראשונה יו"ר ימינה. אם בנט יחבור לנתניהו, הדרך שלו לבניית ממשלה תהיה הרבה יותר קלה. בנט הוא איש המפתח, ואת זה יודעים גם סער ולפיד, ולכן מתקיימים דיונים בגוש השני בשאלה אם לאפשר ליו"ר ימינה להיות הראשון שמקבל את המנדט ולתמוך בו כמועמד לראשות ממשלה. 

כך או כך הקלפים יצטרכו להיחשף עד ליום שני, אז יותיר נשיא המדינה לכל מפלגה 45 דקות שבסופן יצטרכו להמליץ על מועמד. סער לא צפוי לזוז מעמדתו, בנט כרגע נמצא על הגדר ועכשיו הוא יצטרך לקבל החלטה. 

דבריו של נתניהו מגיעים לאחר שהיום בכירים בליכוד יצאו במתקפה נגד נשיא המדינה ראובן ריבלין. הנשיא אמר הבוקר שהשיקול המרכזי שינחה אותו בבחירת המועמד שעליו יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה הוא סיכויו להרכיב ממשלה שתזכה לאמון הכנסת. בתגובה, יו״ר הכנסת יריב לוין, שר האנרגיה יובל שטייניץ והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה טענו כי ריבלין לא קובע את תוצאות הבחירות ושאסור לו להיות שחקן פוליטי. מבית הנשיא השיבו: "הדברים אינם מוסיפים כבוד לאומרם, ומוטב היה להם שלא יאמרו". 

מוקדם יותר שר המשפטים היוצא ויו"ר כחול לבן בני גנץ תקף את ראש הממשלה בהצהרה שקיים: "מחר יהיה יום חשוך בתולדות ישראל, באופן תקדימי לא יהיה שר משפטים". גנץ טען כי סירובו של נתניהו למנות שר משפטים הוא הוכחה לכך שהוא נמצא בניגוד אינטרסים, והוסיף שהוא פנה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיבחן את כשירותו של נתניהו לכהן כראש ממשלה. 

בהכנת הידיעה השתתפו ירון דקל, מיכאל שמש, סולימאן מסוודה ויערה שפירא