בנימין נתניהו בבית המשפט
צילום: ראובן קסטרו

נתניהו מבקש לפטור אותו מהתייצבות בדיונים הקרובים במשפטו

פרקליטיו טוענים שנוכחותו בחקירת אילן ישועה לא תתרום לדיון בשום צורה • בדרך כלל בית המשפט נוטה לאשר בקשות כאלה
תמר אלמוג ושלי טפיירו
31 במרץ 2021
22:10

פרקליטי ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיעו הערב (רביעי) כי יבקשו לפטור אותו מהתייצבות לדיונים הקרובים בשלב ההוכחות במשפטו, שייפתח ביום שני. לטענתם, כיוון שלא היה לו קשר עם העד הראשון, אילן ישועה, נוכחותו בחקירת העד לא תתרום לדיון בשום צורה. 


לדברי הפרקליטים, זו בקשה מקובלת בתיקים בהיקפים דומים. ובתי המשפט נוהגים בדרך-כלל לאשר בקשות כאלה. אם תאושר בקשת נתניהו, ייחסך ממנו גם נאום הפתיחה של התביעה שיישמע לפני עדותו של ישועה. העדות עצמה צפויה למלא דיונים רבים, ולפי ההערכות שלב החקירה הראשית בידי התביעה יימשך כשבועיים. 

בהחלטת השופטים לדחות את תחילת שלב ההוכחות ל-5 באפריל, הוחלט כי הן יישמעו שלוש פעמים בשבוע, בימים שני, שלישי ורביעי מ-09:00 ועד 15:30. השופטים לא התייחסו לסוגיית נוכחותו של ראש הממשלה בדיונים. 

בסוף חודש פברואר הודיעו השופטים כי דחו את בקשת ראש הממשלה לבטל את האישומים נגדו, בטענה כי בוצעו צעדי חקירה ללא אישור היועץ המשפטי לממשלה כנדרש בחוק. השופטים קבעו כי על אף שנראה "שנפל פגם בהיעדר אישור בכתב של היועמ"ש לחקירה", עולה מתוך המסמכים והראיות שהביאו התביעה לעניין כי זהו "פגם פרוצדורלי" שלא יורד לשורשו של העניין ואינו מצדיק ביטול האישומים בשלב זה.