חיסוני פייזר
צילום: גטי אימג'ס

פייזר מעדכנת: החיסון לקורונה יעיל ב-91% עד חצי שנה לאחר קבלתו

החברה עדכנה את הנתונים של חיסון הקורונה שלה והוסיפה כי הוא יעיל גם נגד המוטציה הדרום אפריקנית • בניסוי פייזר אותרו אצל המשתתפים כמות יפה של נוגדנים בדם - גם חצי שנה אחרי קבלת החיסון
מאיה ראכלין ובן יניב
01 באפריל 2021
14:07

חברת התרופות פייזר וחברת ביונטק הודיעו היום (חמישי) כי חיסון הקורונה שפיתחו יעיל באחוז גבוה לפחות עד חצי שנה לאחר קבלת המנה השניה, כך עולה מנתונים שפרסמה החברה בקרב משתתפי ניסוי החיסון של החברה שנערך לפני מספר חודשים.

בניסוי אותרו אצל המשתתפים כמות יפה של נוגדנים בדם גם חצי שנה אחרי קבלת החיסון. בפייזר אופטימים כעת כי בעקבות הנתונים, חיסון הקורונה של החברה יקבל אישור מלא לשימוש ב-FDA האמריקני, ולא אישור חירום כפי שניתן לו עד כה ברשות התרופות האמריקנית וגם בזו האירופית.

אחוז היעילות שעליו מסרו בחברה הוא 91.3% - קטן מתוצאות הניסוי הראשוניות מנובמבר, שמבוסס על 44,000 משתתפים, 12,000 מהם קיבלו את הזריקה השניה כבר לפני יותר מחצי שנה. בפייזר טוענים שהסיבה לכך היא כנראה מספר הוריאנטים שנעשו נפוצים יותר מאז. כמו כן, הזריקה גם הוכחה כיעילה ב-100% במניעת מחלה בקרב המשתתפים בניסוי מדרום אפריקה, שם קיים הזן הדרום אפריקני, זאת למרות שמספר המשתתפים בניסוי מדרום אפריקה, היה קטן יחסית - 800 בני אדם בלבד.

אתמול פרסמו פייזר וביונטק כי החיסון שלהן לקורונה הראה יעילות של קרוב ל-100% בקרב ילדים בגילים אלה בהגנה מפני נגיף קורונה. בפייזר מסרו אתמול כי הם מקווים להתחיל לחסן ילדים כבר בשנת הלימודים הבאה. בעקבות כך, בכירים במשרד הבריאות אמרו לכאן חדשות כי לאחר קבלת אישור ה-FDA לחיסון פייזר לילדים בגילי 16-12, וקבלת האישור מוועדת החיסונים של ישראל, אפשר יהיה להתחיל לחסן ילדים בגילים אלה. עוד הוסיפו הגורמים, כי להערכתם לא צפויה בעיה עם אישור החיסון בישראל לאחר קבלת האישור מה-FDA. בישראל חיים כיום כ-600 אלף ילדים בגילי 12-16.