-
צילום: יונתן זינדל, יעקב נעמי, פלאש 90

הרב קניבסקי: מבחינת שמירה על היהדות - עדיף ללכת עם נציגי הערבים מאשר השמאל

סביבת בנט: לא ימליץ על לפיד, ייתכן שימליץ על עצמו; סביבת לפיד: גם לפיד לא ימליץ על בנט
עקיבא ווייס, יערה שפירא
01 באפריל 2021
20:34
עודכן ב 20:53

מנהיג הציבור החרדי ליטאי הרב חיים קניבסקי אמר הערב (חמישי) כי מבחינת שמירה על היהדות - "עדיף ללכת עם הנציגים מהציבור הערבי מאשר עם הנציגים מהשמאל". "גם להם חשוב הצביון של המדינה והם לא רוצים לקדם כור היתוך לעשות את כולם חילונים. גם בנושא הגיוס וערכי המשפחה הם הרבה יותר קרובים אלינו", הוסיף הרב קניבסקי.

בד בבד, בסביבת בנט אמרו כי יו"ר ימינה לא ימליץ על יאיר לפיד, ושייתכן שימליץ על עצמו. בסביבת לפיד אמרו בתגובה כי גם יו"ר יש עתיד לא ימליץ על בנט.

בפגישתו של בנט עם בנימין נתניהו מחר, בלשכת ראש הממשלה, יציעו בליכוד כל תפקיד שבנט ירצה כמעט או שיריונים בליכוד, אך אומרים בתוקף שלא יאפשרו רוטציה בראשות הממשלה. בליכוד לא צפויים ליזום פגישה עם סער עד שיבינו אם בנט לצידם. בסביבת בנט אומרים שירצה לוודא קודם שבציונות הדתית מוכנים להשען על רע"מ להקמת ממשלת נתניהו, ורק אז יוכל לשקול להצטרף בעצמו.

התגובות במערכת הפוליטית לנאום יו"ר רע"מ

הערב נשא יו"ר רע"מ מנסור עבאס הצהרה לתקשורת שבה לא המליץ על אף מועמד לראשות הממשלה. ח"כ עבאס אמר: "אינני רוצה להיות בשום גוש – בימין או בשמאל". בפתח דבריו אמר ח"כ עבאס: "לא פסלתי איש. הגישה שלי היא מה כן, ופחות מה לא. באתי לייצג נאמנה ציבור שלם שמונה יותר מ-20% מהציבור במדינה".

סגן השר יואב קיש הגיב על הנאום בטוויטר, וצייץ: "נשים בצד את הפוליטיקה, הבחירות והרכבת הממשלה, שמחתי לשמוע את נאומו של מנסור עבאס. פעמים רבות אמרתי בכנסת שהרשימה המשותפת לא מייצגת את אזרחי ישראל הערבים שרוצים לחיות בשלום ובשוויון זכויות במדינת ישראל. היום נוכחנו לראות שלקול הזה יש נציגות בכנסת".

יו"ר מפלגת עוצמה יהודית איתמר בן גביר אמר בתגובה לדברי יו"ר רע"מ: "נאום מנסור עבאס מנסה להציג כ'דובי חמוד' את מי ששייך לתנועה האיסלאמית, תומך בחמאס ומקדש רוצחי תינוקות. קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך. קואליציה עם המשותפת ומרצ תשלח את בנט וסער הביתה ואין להם מנדט לפעול כך. אני קורא לכל שותפנו בימין להקים יחד ממשלת ימין מבלי להתבסס על התנועה האיסלאמית תומכת חמאס".