אילוסטרציה
צילום: גטי אימיג'ז

מחקר חדש קובע: טיפול אימוני בשילוב חיסון לקורונה של פייזר, אינו גורם לתופעות לוואי קשות

במחקר שפורסם בכתב העת היוקרתי "Lancet Oncology" נבדקו 134 חולים, ונמצא שהם לא סבלו משכיחות יתר של תופעות לוואי אימוניות. בנוסף, לא נמצאה עלייה גם בתופעות לוואי חמורות של החיסון עצמו
קטי דור
02 באפריל 2021
13:17

מחקר חדש קובע: טיפול אימוני בשילוב חיסון לקורונה של פייזר, אינו גרום לתופעות לוואי קשות. במחקר שפורסם היום (שישי) בכתב העת היוקרתי "Lancet Oncology", נבדקו 134 חולים, ונמצא שהם לא סבלו משכיחות יתר של תופעות לוואי אימוניות. לא נמצאה עלייה גם בתופעות לוואי חמורות של החיסון עצמו.

מדיווחים שונים בעולם עולה כי לחולי סרטן המקבלים טיפול פעיל למחלתם ושנדבקו בקורונה הסיכון למוות מקורונה מהגיע עד 40%. מסיבה זו הוגדרו חולי הסרטן על ידי משרד הבריאות כאוכלוסייה בסיכון, ובהתאם הומלץ לחסנם כבר בתחילת מבצע החיסון. חולי סרטן רבים מטופלים בטיפול אימוני, שמטרתו להגביר את פעילות מערכת החיסון כנגד הגידול. עם זאת, לעיתים גורם הטיפול האימוני לשפעול מערכת החיסון כנגד אברים בריאים ועלול לגרום לשורת תופעות לוואי אימוניות, חלקן אף מסכנות חיים.

מומחים בארץ ובעולם העלו חשש שהשילוב של טיפול אימוני ביחד עם החיסון לקורונה, עלול לגרום הן לתופעות לוואי קשות של החיסון והן לתופעות לוואי אימוניות קשות. חלק מהמומחים אף הזהירו מפני מתן חיסון באוכלוסייה זו.

במחקר, שבוצע בשיתוף פעולה עם המרכז הרפואי בבני ציון, ביקשו ד"ר ברליז ויינגרטן, רופאה מומחית במערך האונקולוגי, ומנהל המערך הפרופסור עידו וולף, לבדוק אם מתן החיסון מתוצרת פייזר כרוך בתופעות לוואי חריגות בקרב קבוצת חולים ייחודית זו.

הרופאים בדקו האם הופיעו אצלם תופעות לוואי חריגות כשבועיים לאחר כל אחת ממנות החיסון, וזאת בהשוואה לקבוצת ביקורת של עובדי המרכז הרפואי אשר קבלו גם הם שתי מנות חיסון והשתתפו בסקר תופעות לוואי. תופעות הלוואי שנבדקו היו חום, בחילות, כאבי שרירים, שלשול וכדומה וכן תופעות לוואי הכרוכות בטיפול האימוני ובפרט תופעות אוטו-אימוניות דוגמת דלקת ראות אימונית או פגיעה בבלוטת התריס ובכבד. נמצא כי החולים לא סבלו משכיחות יתר של תופעות לוואי אימוניות. בנוסף, לא נמצאה עליה בתופעות לוואי חמורות של החיסון עצמו.