מימונה, ארכיון

תרבחו ותסעדו: ברחבי הארץ חוגגים את המימונה

החגיגות המסורתיות של יוצאי צפון אפריקה החלו עם צאת חג הפסח. במאפיות נרשמו תורים עם צאת החג ותום האיסור ההלכתי על אכילת לחם
ורד פלמן והדס גרינברג
03 באפריל 2021
21:01
עודכן ב 22:54

חגיגות המימונה: שנה לאחר החגיגות המצומצמות בצל הקורונה - חזרו הערב (שבת) ומחר אירועי המימונה המשפחתיים והציבוריים למרכז הבמה, והמונים צפויים להשתתף בחגיגות ברחבי הארץ. מוטי פרנקו מבאר יעקב שאירח חגיגת מימונה בביתו אמר לכאן חדשות: "אחרי שנה של קורונה שהיינו סגורים בבתים ואחרי הפסקה מהחגיגות האלה - אנחנו מתרגשים לארח".

לצד החגיגות, המוני ישראלים פקדו את המאפיות הקרובות לביתם כדי ליהנות מלחם טרי אחרי שבוע של אכילת מצות. במאפיית "מפגש השייח'" בירושלים הדליקו את התנור מיד בצאת החג וירושלמים רבים עמדו בתור כדי ליהנות מהמאפים עתירי הפחמימות.

ראש המשלחת הדיפלומטית המרוקנית בישראל, עבד-אל רחים ביידא, השתתף הערב בחגיגות המימונה בירוחם ביוזמת ראשת העיר טל אוחנה, ואמר: "אני גאה על שמירת המסורת המרוקאית כאן בישראל. יחד נפעל לחיזוק היחסים ומימוש ההסכמים בין המדינות".

לרגל חג המימונה קיימו לראשונה תלמידים מישראל וממרוקו קונצרט אנדלוסי מקוון. הקונצרט שודר הערב בעמודים של משרד החינוך ברשתות החברתיות וכלל ניגוני פיוטים של מקהלת תלמידים מישראל וכן יצירות פופולאריות המזוהות עם יוצאי מרוקו כמו "אהלן וסהלן", "למולדת שובי רוני", "אחיבאק" ועוד. התלמידות והתלמידים ממרוקו ביצעו מגוון רחב של יצירות מוסיקליות, בהן הניגון "הבה נגילה".

במשך החג אלפי ישראלים פקדו את שמורות הטבע, הגנים והחופים. בחרמון כיסה שלג טרי את ההר מחדש והטמפרטורה במפלס התחתון עמדה על שלוש מעלות. בבוקר עדכנה רשות הטבע והגנים כי מספר מסלולים בצפון נסגרו, בשל רטיבות וסכנת החלקה וכי חלק מהשמורות נפתחו בנוהל חורף. 

בהכנת הידיעה השתתפה גילי כהן.