-

למה תלמידי ז' עד י' עדיין לומדים רוב הזמן בזום?

חוקרים מעריכים ששנת הקורונה תביא לירידה בהכנסה העתידית של התלמידים בשיעור של 2 עד 4 אחוזים לאורך כל החיים שלהם. זו פגיעה אדירה, אבל מה נעשה בשביל לצמצם אותה?
שאול אמסטרדמסקי
04 באפריל 2021
19:43

איך יכול להיות שהמוזאונים פתוחים, והמסעדות פתוחות והבימה נפתחת הערב, אבל תלמידי כיתות ז' עד י' עדיין לומדים רק יומיים בשבוע בבית ספר, ואת יתר השבוע הם עושים מרחוק, בזום?

היום יצא מחקר חדש, מטלטל, של בנק ישראל שבדק מה עלולה להיות ההשפעה של השנה האבודה הזו על תלמידי בתי הספר, בעיקר בשכבות הגבוהות. מה שהחוקרים עשו - הם הלכו אחורנית להיסטוריה, לשנים שבהן הייתה הפסקה משמעותית בלימודים.

זה קרה פעמיים: פעם אחת בשנה שבה הייתה שביתה מאוד ארוכה ופעם אחת בשנה שבה הייתה מלחמה מאוד ארוכה, נחשו אתם לבד באילו שנים מדובר. 

המחקר הזה הראה שני דברים: ששנים כאלה מעלות מאוד את אחוז הנשירה של ילדים וילדות מבתי ספר ומקטינות את ההשתתפות שלהם בעתיד במערכת ההשכלה הגבוהה. ולכן, החוקרים העריכו שגם עכשיו במקרה של שנת הקורונה כי ההיעדרות המאוד ממושכת הזאת מהלימודים, והפיצוי המאוד חלקי בדמות לימודים מרחוק יביאו לירידה בהכנסה העתידית של התלמידות והתלמידים האלה בשיעור של 2 עד 4 אחוזים לאורך כל החיים שלהם - זו פגיעה אדירה.

בואו נעשה הכול בשביל לצמצם אותה. העניין הוא שזה נראה כאילו זה בדיוק הפוך, כאילו משרד הבריאות שכח מהתלמידות והתלמידים האלה. וכששאלתי היום איך זה יכול להיות, אז קיבלתי תשובה לא פורמלית: "אנחנו מנהלים סיכונים. אנחנו רוצים קודם כול לראות מה קורה בכיתות האחרות, בעיקר בכיתות הנמוכות, ואחרי זה נחשוב מה לקחת עם הסיכון הזה".

העניין הוא שהם כולם נפגשים אחד עם השני אחר הצוהריים במילא כי פתחנו כמעט הכול. אז אם זה המצב ואנחנו מוכנים לנהל סיכונים, למה שלא ננהל את הסיכון הזה קצת יותר חכם? בשביל הילדים.