ישועה

משפט נתניהו | עדות ישועה: הזוג אלוביץ' שאל אם אני מוחק תכתובות בינינו

נדחו בקשות ההגנה לפסול את רענון הזיכרון שנעשה לאילן ישועה בפרקליטות • כפי שפורסם בכאן חדשות - התובעת: ישועה קיבל הודעות עם תוכן בעייתי לאחר עדותו • פרקליט המדינה לשעבר על נאום רה"מ: דבריו פוגעים באמון הציבור
תמר אלמוג ואמוץ שפירא
06 באפריל 2021
07:47
עודכן ב 17:39

משפט נתניהו: הרכב השופטים דחה היום (שלישי) - יומו השני של שלב ההוכחות במשפט ראש הממשלה - את בקשות ההגנה לפסול את רענון הזיכרון שנערך בפרקליטות לעד אילן ישועה ולפסול ראיות. אילן ישועה, מנכ"ל וואלה לשעבר, העיד זה היום השני, ועדותו להיום הסתיימה. כפי שפורסם בכאן חדשות, התובעת עדכנה בפתח הדיון כי ישועה קיבל הודעות עם תוכן בעייתי אחרי עדותו אתמול.

עורך דינו של ראש הממשלה, בעז בן צור, טען הבוקר שיש לפסול ראיות מהטלפון הנייד של ישועה, בטענה שלא הוצא צו חיפוש כראוי. על כך הגיב השופט: החוק נועד לשמור על פרטיות אדם. אבל פה הייתה הסכמה - אז אין פגיעה בחוק. בעבר העיד ישועה כי הוא זה שהציע את החומרים, הביא אותם ויזם את המהלך.

בית המשפט ציין כי גם אם נניח שהיה צורך במתן צו חיפוש מיוחד לצורך תיק 4000, אין בשלב הזה בסיס לקבוע שנגרמה פגיעה מהותית בזכות שעשויה להצדיק את פסילת הראיות. באשר לטענות נגד ריאיון העד שנעשו לישועה, קיבל בית המשפט את עמדת המדינה שבתיקים בהיקף כזה עשוים לעלות בשלב הראיונות חומרים שלא נדונו בשלב החקירה. עו"ד ז'ק חן, בא כוחו שאול אלוביץ', אמר כי ההגנה נפגעה בצורה בסיסית ויסודית. לדבריו בכוונתו לערער בדחיפות לבית המשפט העליון. "אני לא יודע להעמיד הגנה כך. כלו כל הקיצין", אמר חן.

לפני העדות, דנו השופטים בשתי בקשות של הסנגורים. בקשה אחת היא של סנגורי נתניהו שאליה הצטרפו גם סנגורי הזוג אלוביץ', שטענו כי בוצעו במהלך החקירה חיפושים נרחבים ובלתי חוקיים בחומרי מחשב, שבוצעו ביחידה החוקרת ביחס לעדים רבים. 

"חיפושים אלה בוצעו עם ראשית החקירה בתיק 4000 בכוונת מכוון ובידיעה שהם חיפושים שאינם חוקיים, והם שהקימו את התשתית הראייתית ששימשה לחקירת העדים בהליך זה", אמרו עורכי הדין. בקשה נוספת היא של סנגורי הזוג אלוביץ' בעניין שיחת הזיכרון שנעשתה לישועה לקראת עדותו.

השופטים שהחליטו לדחות את בקשת ההגנה לפסול רענון זיכרון של אילן ישועה, פרסמו החלטה ובה הזכירו את מחויבות התביעה להעביר את רענוני הזיכרון. בנוסף, הבהירו השופטים שאם יש דברים חדשים שעולים בתהליך הזה, יש מחויבות להעביר זאת להגנה מספיק זמן מראש. בכך הם מאפשרים להגנה לחזור בה מההצהרה על הליכה לבג"ץ, כי יש התווית גבול לתביעה.

בסיום כתב ההחלטה נאמר: "אנו מקווים כי הצדדים יפעלו בהמשך, ככל הניתן, בשיתוף פעולה לצורך ניהול הליך יעיל ואפקטיבי".

אילן ישועה: "לאחר שנודע לזוג אלוביץ' שעלולה להיפתח חקירה נגדם. היו הצעות, אחת מהן הייתה לומר שאני יזמתי הכול"

בעדותו סיפר אילן ישועה על חילופי הדברים עם איריס ושאול אלוביץ' לאחר שנודע להם כי עלולה להיפתח חקירה נגדם. "הצעה אחת הייתה לומר שאני יזמתי הכול, את הסיקור המוטה בוואלה, ואמרתי שזה בלתי אפשרי, כולם יודעים שזה לא כך. הצעה אחרת שאגיד שזה מסיבות אידאולוגיות - שלא רצו שהאתר יהיה מוטה. אחר כך ביקשו שאכניס את הנייד שלי, הם יצאו איתי והביאו את הניידים שלהם שהיו בחוץ על הכוננית. שאלו אותי אם אני מוחק את התכתובות בינינו ואמרתי שלא, אז אמרו שצריך למחוק את זה. אמרו: 'אנחנו נמחוק ותמחוק גם אתה', וביקשו ממני לפתוח את הטלפון ולראות ושאמחק שם, בנוכחותם".

ישועה סיפר כי לא רצה למחוק את התכתובות ואמר שיעשה זאת יותר מאוחר, שיש תמונות פרטיות שחשובות לו ושהוא חושש שיאבדו תמונות אימו המנוחה. אמרו שאעשה את זה, דנו איך מוחקים את הקבוצה. אחד יצא, אחד אני הוצאתי מהקבוצה, כשחזרתי הביתה להוכיח שאני עושה את תהליך המחיקה הם גם אמרו, שחשוב חוץ מהמחיקה להרוס את הנייד ולהעלים אותו כי אחרת אפשר לשחזר".

בסוף עדותו להיום, סיפר ישועה: "נסעתי למערכת וביקשתי לפגוש את אבירם אלעד העורך הראשי, ומיכל קליין ראש מערכת החדשות. באתי אליהם ואמרתי שהסיקור המוטה נגמר ברגע זה. גם אם אני אבקש משהו אל תעשו את זה. הוא התסכל על השעון ואמר 'מעניין כמה דקות זה יחזיק'. אמרתי לעצמי, 'אתה מתאם גרסאות בין שאול לבינך לראש הממשלה? אתה עומד משמיד טלפון? זאת חציית קו. אמרתי לעצמי שאני לא ממשיך עם זה ובשום פן של זה'". 

ישועה סיפר גם על התקופה שאחרי התקררות היחסים בינו לבין אלוביץ': "לא הנחתי לעשות קו אנטי ראש הממשלה. יכול להיות שאמרתי פעם פעמיים לאבירם לעשות אנטי ביבי. זה לא אפיין הנחיה כללית שלי".

ניצן: דברי נתניהו פוגעים באמון הציבור

שי ניצן שהיה פרקליט המדינה דוחה הבוקר מכל וכל את הדברים שאמר אתמול ראש הממשלה נתניהו נגד הפרקליטות. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר ניצן שבכל פעם הוא נדהם מחדש מכמות הפייק ניוז, המידע המטעה וההאשמות חסרות השחר, כלשונו.

על אמירתו של נתניהו, שמתנהל נגדו ונגד משפחתו "מסע ציד", אמר פרקליט המדינה לשעבר כי היועץ המשפטי לממשלה סגר את התיקים נגד שרה נתניהו ונגד יאיר נתניהו, ובתיק הצוללות ראש הממשלה לא נחקר באזהרה כלל. על דבריו של נתניהו בעניין ניסיון הפיכה שלטוני של מערכת אכיפת החוק כדי להפיל ראש ממשלה חזק מן הימין, תהה ניצן האם גם כשראש הממשלה לשעבר אולמרט הועמד לדין היה מדובר בניסיון להפיכה שלטונית. פרקליט המדינה לשעבר ציין כי דבריו החריפים של ראש הממשלה פוגעים באמון הציבור, והביע צער על הדבר. "זה נראה עצוב וחמור", הדגיש ניצן.

"היה פיקוח על עריכה מדויקת, איזו מילה ותמונה": עדות ישועה בדיון הראשון

אתמול, בדיון הראשון של שלב ההוכחות, העיד ישועה כי מחקירתו הראשונה במשטרה אמר שהסיקור המוטה באתר החדשות נעשה בתמורה להטבות רגולטוריות. הוא סיפר כי בני הזוג אלוביץ' אמרו לו בכמה הזדמנויות שאם רעיית ראש הממשלה תתרגז, נתניהו יתרגז - ואם הוא יתרגז "ייגרם לנו נזק". עוד הדגיש מנכ"ל וואלה לשעבר: "בכל השנים בתפקיד מה שקיבלתי מכל הפוליטיקאים האחרים גם יחד כבקשות, אולי נכנס לשבוע של בקשות שקיבלתי מראש הממשלה ואשתו".

עו"ד בן ארי: נתניהו עשה שימוש פסול בכוחו השלטוני | סיכום הדיון הראשון

בתחילה גולל ישועה את יחסיו עם שאול אלוביץ' שהיה בעלי האתר, שהיו לדבריו בהתחלה קונקרטיים. "בשלב מסויים החלו בקשות להציג באור מסויים את ראש הממשלה, רעייתו ובמקרים מסויימים גם את ילדיו. וגם להעלות כתבות נגד אויבים פוליטים של ראש הממשלה. היה מאמץ מיוחד סביב בנט, זה קיבל תשומת לב מיוחדת - ואפילו בקשה להעלות סדרת כתבות נגדו, אשתו ואביו". ישועה נשאל האם ידע למה: "לא ניתן הסבר. חוץ מהעובדה שזה מה שראש הממשלה מבקש. לא היה צריך להיות גאון גדול".

בהמשך סיפר עד התביעה ישועה על דרך העבודה שנוצרה: "היה פיקוח על עריכה מדוייקת, על איזה מילה תהיה ואיזה תמונה וכמה זמן יהיה ואיפה יהיה ומתי ירד - זה בעצם להיות עורך בפועל של האתר". במהלך עדותו התפרצה איריס אלוביץ' לעברו וצעקה: "כמה אתה יכול לשקר?".

לאחר הדיון אמש עדכן אילן ישועה את מערכת אכיפת החוק כי קיבל מסר מאיים ברשתות החברתיות - הודעה שנשלחה לפרופיל שלו וכללה מלים קשות. לפי העדכון, נעשה גם כנראה ניסיון לשנות שוב את ערך הויקיפדיה שלו, דבר שקרה גם בעבר ונתפס כניסיון להעביר מסר. לעדותו הגיע אמש עם מלווה, והוכנס לאולם מכניסה צדדית. 

שלב ההוכחות במשפט רה"מ מתחיל, ומה עכשיו?