נתניהו וגנץ
צילום: דוברות הכנסת

בצל המתיחות בין הנשיא ריבלין לראש הממשלה נתניהו: הכנסת הושבעה

נשיא המדינה לא נותר לצילום משותף עם ראש הממשלה אחרי הטקס • נתניהו בסיעת הליכוד: המטרה בהישג יד, אני מעריך שנוכל לעשות את זה • כמה חברי כנסת מהרשימה המשותפת אמרו במקום ההצהרה הרגילה: "נשבע להיאבק באפרטהייד ובכיבוש" • מחוץ למשכן הפגינו מתנגדי ראש הממשלה וכן ארגוני נשים ולהט"ב שמחו על כניסת מפלגת "נעם" לכנסת
כתבי כאן חדשות
06 באפריל 2021
13:59
עודכן ב 18:21

שבועיים אחרי הבחירות, ואחרי שהמנדט להרכבת הממשלה ניתן לבנימין נתניהו, הכנסת ה-24 הצהירה היום (שלישי) אמונים. הטקס החגיגי התקיים בצל מגפת קורונה, ותחת תנאי התו הירוק. את היום החגיגי ליוותה תחושב של עוינות בין נשיא המדינה ראובן ריבלין לנתניהו, לאחר שהנשיא הכריז על הענקת המנדט שלא בנוכחות ראש הממשלה, וכן לא נישאר בתום הטקס בכנסת לתמונה לצילום תמונה עם ראש הממשלה, נשיאת העליון ויו"ר הכנסת.

רה"מ, יו"ר הכנסת ונשיאת העליון בצילום לאחר טקס ההשבעה - ללא נשיא המדינה ריבלין

(צילום: דוברות הכנסת)

אירוע נוסף שהעיב על המעמד היה חוסר נכונותם של חברי הכנסת מסיעות חד"ש ובל"ד לענות "מתחייב אני" על נוסח השבועה שהקריא יו"ר הכנסת. אלא אמרו במקום: "אני נשבע להיאבק בכיבוש, אני נשבע להיאבק באפרטהייד". חברי רע"מ וכן חבר הכנסת אחמד טיבי מתע"ל ענו "מתחייב אני". ח"כ מנסור עבאס נעדר מההשבעה בשל אשפוז שעבר בבית החולים פוריה בטבריה. מצבו טוב. 

בתום ההשבעה והטקס החגיגי שנערך באולם שגאל, נתניהו אמר בישיבת סיעת הליכוד: "אעשה הכל להקים ממשלה, צריך להפסיק עם ההחרמות והפסילות האישיות. האתגרים בפנינו מחייבים הקמת ממשלה חזקה והומוגנית ונעשה זאת מהר ככל האפשר". בחלק הסגור של ישיבת הסיעה, אמר נתניהו על הרכבת הממשלה: "המלאכה לא פשוטה אבל לא בלתי אפשרית. המטרה בהישג יד. אני מעריך שנוכל לעשות את זה".

(צילום: דוברות הכנסת)

סיעת דגל התורה התכנסה גם היא לישיבה בלשכת היו"ר ח"כ משה גפני. שר הפנים אריה דרעי נכנס ללשכת יו"ר הכנסת כדי להתפטר במסגרת החוק הנורווגי. יו"ר תקווה חדשה גדעון סער אמר לכאן חדשות: "פעלנו יותר מכל אחד אחר בשבועיים האחרונים להקמת ממשלה, ונמשיך לפעול למניעת בחירות".

ההצהרה של חברי חד"ש ובל"ד נגיד ה"כיבוש והאפרטהייד"

כמה חברי הכנסת של הרשימה המשותפת מחו ולא נשבעו אמונים בהצהרה הרגילה בנוסח "מתחייב אני", אלא אמרו במקום: "אני נשבע להיאבק בכיבוש, אני נשבע להיאבק באפרטהייד". סמי אבו שחאדה, יו"ר בל"ד, היה בין הראשונים להישבע ויו"ר הכנסת יריב לוין ביקש ממנו לחזור על המילים "מתחייב אני" בלבד. הוא סירב, ולוין השיב שהדבר יחשב כאילו לא הושבע. עופר כסיף ועאידה תומא סלימאן אמרו את הטקסט החלופי גם הם. לאחר מכן עזבו חברי הרשימה המשותפת את המליאה בעת שירת ההמנון.

ח"כ אבו שחאדה התייחס מאוחר יותר למחאה שלו ושל חבריו לסיעה, ואמר: "בסך הכול אמרתי משפט שאני לא יודע למה הוא הכעיס את הכנסת - שאני מתחייב להיאבק למען דמוקרטיה, צדק ושוויון לכל אזרחי המדינה, יהודים וערבים. זה כל מה שאמרתי. בסוף כן רציתי להתחייב".


ריבלין: ללא שותפות, חוסננו הלאומי בסכנה

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בנאום הפתיחה שלו: "אם לא נשכיל למצוא שותפות שתאפשר לנו לחיות כאן יחד, חוסננו הלאומי יעמוד בפני סכנה". הטקס החגיגי מתקיים על פי תנאי התו הירוק, ובפעם הראשונה מאז פרוץ מגפת קורונה, ובשונה מטקסי ההשבעה האחרונים, אורחים הורשו להיכנס למשכן.

הנשיא ריבלין התייחס לבחירות הרביעיות תוך שנתיים, ואמר: "אני ניצב מול פרלמנט שפיזר את עצמו ארבע פעמים בתוך פחות משנתיים. פרלמנט שוויתר פעם אחר פעם, על הזכות לתת אמון בממשלה. המחלוקות, החוצות את החברה שלנו, הן מחלוקות של אמת. רבות מהן הן מחלוקות "לשם שמים". אך לעיתים יש חובה להכריע גם במחלוקות קורעות, קשות, כואבות". 

בסיום דבריו, אמר הנשיא: "העם בישראל נושא אליכם את עיניו, ומצפה מכל אחד מכם לגלות מנהיגות. מנהיגות שיפה לשעה הנוכחית. מנהיגות הנאמנה לציבור שלה ולערכיו, אבל גם יודעת לסמן לו גבולות, ולהתוות לו דרך. מנהיגות שבטוחה בדרכה, אבל רואה ביריב האידאולוגי שלה לא אויב, חלילה, אלא שותף פוטנציאלי. מנהיגות שבתוך אווירת השבטיות, יודעת להתרחק מבדלנות ומניכור, שאולי יפים לשעת הקמפיין, אבל הרסניים בבואנו לבנות מדינה, ולהוביל עם. מנהיגות של שותפות ושל כבוד. אני מאמין בעם הזה. אני מאמין בו מכיוון שהעם הזה הוכיח את כוחו בימי המגיפה הזאת. אני מאמין. האמינו גם אתם".

יו"ר הכנסת, יריב לוין, פנה בנאומו לחברי הכנסת ואמר: "אני קורא לכל ראשי המפלגות ולכל חברי הכנסת - לשים סוף לחרמות, להניח את המשקעים האישיים בצד ולהקים ממשלה יציבה הנשענת על רוב מוצק. ראוי שנזכור, על אף המחלוקות גם לכנסת היוצאת היו רגעים של עשייה משותפת - אפשר לפעול ביחד למען מדינת ישראל ואזרחיה".

(צילום: דוברות הכנסת)

ומה עם מי שכמעט נכנסו לכנסת? האזינו להסכת "עוד יום"

מוקדם יותר הבוקר, העניק, כאמור,  הנשיא ריבלין לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה. בהודעתו אמר הנשיא כי הוא מודע לעמדתם של רבים בציבור ולפיה אין להטיל את המשימה על אדם שכתב אישום תלוי ועומד נגדו, אך הדגיש כי החוק ופסיקת בג"ץ קובעים שראש ממשלה יכול לשמש בתפקידו גם אם הוא נאשם בפלילים. "נשיא המדינה אינו מחליף את המחוקק או את בית המשפט. זה תפקידה של הכנסת, להכריע בסוגייה המהותית והערכית", אמר ריבלין. עם זאת, ציין כי ההחלטה להטיל על נתניהו את הרכבת הממשלה אינה קלה בעבורו, מוסרית וערכית.