הנשיא ריבלין
צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא הטיל על נתניהו את המנדט להרכבת ממשלה: "הכרעה לא קלה בעיני ברמה המוסרית והערכית"

לאחר סבב נציגי המפלגות שבסופו נקבע כי לנתניהו 52 ממליצים לעומת 45 על לפיד יודיע ריבלין על החלטתו. למועמד שייבחר יעמדו 28 ימים לגבש ממשלה עם אפשרות להארכה של שבועיים • לפיד: לנשיא לא הייתה ברירה אך הטלת המנדט על נתניהו היא אות קלון מביש
מיכאל שמש, זאב קם ויערה שפירא
06 באפריל 2021
11:55
עודכן ב 12:14

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, החליט להעניק את המנדט להרכבת הממשלה לראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר הליכוד. זאת, לאחר שסבב מפגשיו עם נציגי המפלגות אתמול הסתיים כשלנתניהו 52 ממליצים לעומת 45 ממליצים ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד ושבעה לבנט. בנאומו הדגיש הנשיא כי ההחלטה שקיבל אינה הכרעה קלה בעיניו ברמה המוסרית - ערכית. לדבריו, לו היה הדבר נתון בידו, הוא היה מעביר את ההכרעה אל הכנסת.בנאומו אמר הנשיא כי "במצב דברים זה, שבו אין רוב של 61 חברי כנסת התומכים במועמד מסוים ובאין שיקולים אחרים המצביעים על סיכוייו של מי מהמועמדים להרכיב ממשלה, קיבלתי את הכרעתי בהתאם למשתקף ממפת הממליצים, המעידה על סיכוי גבוה במעט של חבר הכנסת בנימין נתניהו להרכיב ממשלה. לפיכך החלטתי להטיל עליו את התפקיד להרכבת הממשלה", דברי ריבלין.

הנשיא ציין כי הוא מתרשם שלאף אחד מהמועמדים אין סיכוי להרכיב ממשלה בשלב זה. "מתוצאות ההתייעצויות, שהיו שקופות לעיניי הציבור, אני מתרשם כי לאף אחד מן המועמדים אין בשלב זה סיכוי ממשי להרכיב ממשלה, שתזכה לאמון הכנסת. למעשה, אילו החוק היה נתון בידי, הייתי מעביר את ההחלטה בחזרה אל נציגי העם, אל כנסת ישראל. אך כאמור איני יכול לעשות זאת, על פי החוק". 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, אמר בתגובה להחלטת הנשיא כי ריבלין מילא את חובתו ולא היתה לו ברירה. עם זאת ציין לפיד כי "הטלת המנדט על נתניהו היא אות קלון מביש שמכתים את ישראל וממיט חרפה על מעמדנו כמדינה שומרת חוק".

הרכבת הממשלה - לוח הזמנים הצפוי 

לרשותו של נתניהו יעמדו כעת 28 ימים לגבש ממשלה, כשייתכן כי יוכל לקבל ארכה של שבועיים נוספים מהנשיא אם יזדקק לכך. אם לא יצליח להרכיב ממשלה גם לאחר ההארכה, יוכל ריבלין לתת למועמד אחר את המנדט, ולאפשר לו לנסות להרכיב ממשלה עד 16 ביוני.

אפשרות נוספת על הפרק מבחינת הנשיא, אם לא יצליח נתניהו להרכיב ממשלה, תהיה להעביר את המנדט לכנסת. אז יעמדו לרשות חברי הכנסת שלושה שבועות למצוא 61 תומכים בכל חבר כנסת מועמד, שיקבל שבועיים להרכבת ממשלה. אם גם תרחיש זה לא יעלה יפה, תלך ישראל לבחירות חמישיות תוך שנתיים, כשהתאריך המסומן הוא 14 בספטמבר.

בבנימין נתניהו תמכו כאמור 52 חברי כנסת ובהם 30 נציגי הליכוד, תשעת  חברי הכנסת של ש"ס, שבעה מיהדות התורה וששת חברי הציונות הדתית. ביאיר לפיד תמכו 17 חברי יש עתיד, שמונת נציגי כחול לבן, שבעה מהעבודה, שבעה מישראל ביתנו ושישה ממרצ. בסך הכול 45 ממליצים. סיעת ימינה על שבעת חבריה תמכה ביו"ר המפלגה נפתלי בנט. נציגי הרשימה המשותפת, תקווה חדשה ורע"מ לא המליצו על איש.