דניאל זמיר

"אני אידיוט שעושה דברים אידיוטיים": דניאל זמיר על היציאה מהארון, ההתבטאויות השנויות במחלוקת והפגישה עם בן גביר

אחרי שנה מחוץ לבמות וחצי שנה מחוץ לארון, מוזיקאי הג'ז המוערך מדבר על הכל ומודה: "אני עובר תהליך. הדברים שאמרתי בריאיון ההוא בסימני קריאה הם פחות סימני קריאה היום"
גואל פינטו
06 באפריל 2021
11:00

זו הייתה השנה הקשה ביותר בחייו של המוזיקאי דניאל זמיר. המשפט הזה כבר הפך לקלישאה תקשורתית, אבל במקרה הזה אי אפשר שלא להשתמש בו. הוא יצא מהארון בעלון שבת, קומם עליו את הקהילה הלהט"בית כשאמר שיש בה "מנטליות של כת", וירד מהבמות לשנה שלמה בפעם הראשונה מאז גיל 15. עכשיו, בריאיון לכאן תרבות, הוא אומר שהשקפותיו כוללות היום "פחות סימני קריאה".


"זו הייתה שנה מחרידה, מזעזעת", אומר אומר לגואל פינטו ב"גם כן תרבות". "המוזיקלי מאוד השפיע על האישי. את כל חיי השקעתי בלנגן מול קהל. מגיל 15 זה מה שאני עושה. עזבתי הכל בגיל הזה כדי להופיע מול קהל, אז כשזה לא קורה למשך שנה זה לא רק הפרנסה שהולכת, זה המהות, הקיום שלי. אין לי קיום בלי הדבר הזה".

הוא לא מגדיר את עצמו דתי או ימני. "אני אדם שבדרך כלל מחפש את האמת. כשרבין ניצח את הבחירות ב-92' היינו ילדים קטנים ורקדנו ברחובות. כשהיה אוסלו חשבנו שהמשיח מגיע. אבל כשזה התפוצץ בפנים ראיתי מה יצא מזה. אני לא ביביסט ולא ימני ולא שמאלני. לפעמים אני מזדהה עם ערכים של שמאל ולפעמים עם ערכים של ימין. אני גם מאוד ליברל. אני דתי אבל חברתית אני לא משתייך לשום מגזר דתי. האמת לא נמצאת בסל אחד כל הזמן. יש אנשים מדהימים שעושים דברים אידיוטיים, יש אנשים אידיוטיים שעושים דברים מדהימים, ואני אידיוט שעושה דברים אידיוטיים".

"אני עובר תהליך"

אחד הדברים שעשה בשנה האחרונה זה לצאת מהארון כביסקסואל, דווקא בעלון "עולם קטן" שמחולק בבתי כנסת. "רציתי לא להיות בהסתרה יותר", הוא אומר, "אבל מה שבאמת גרם לי לעשות את זה זה שחשבתי שכאדם דתי שעובר את הסרט הזה יש לי משהו שאני יכול לתת להרבה דתיים שנמצאים באותה סיטואציה. שהסיפור שלי יכול לעזור להם ולחסוך להם סבל. זו הסיבה".

אותו ריאיון עשה כותרות לא רק בעולם הדתי-לאומי אלא גם בעולם הלהט"בי. זמיר אמר בו שלקהילה הלהט"בית יש "מנטליות של כת", ציין שהוא לא רואה בעיה עם קיומם של טיפולי המרה, יצא נגד קבלת ילדים שרואים בעצמם טרנסג'נדרים ואמר שעדיף להומואים לחיות עם נשים. "אנחנו רגילים לנרטיב של הדתיים שזה אוי ואבוי, ולנרטיב של הלהט"ב שהכל טוב - אבל הנרטיב שלי הוא שונה. אני גיי, המשיכה שלי לגברים היא משהו שאני לא שולט בו. ניסיתי להיחלם בו וזה לא עבד. בלתי אפשרי כנראה לשנות את המשיכה הזו. אז גם זה מסר - אם אתה נמשך לגברים תחסוך לעצמך את הסרט של עשרים שנה להיכנס ללופ הזה. אבל אם אתה נמשך לגברים זה לא סותר שאתה יכול להימשך לנשים".

עם זאת, הוא אומר, "אני עובר תהליך. הדברים שאמרתי בריאיון בסימני קריאה הם פחות סימני קריאה היום.

לדבריו, "גם אני קורא לעצמי לפעמים בלשון נקבה ויוצא עם גברים. אני לא יוצא נגד מי שעושה את זה אבל אני לא מאמין בזה כערך. אני מקבל את זה ואלחם על זכותם של אנשים כאלה לחיות בשלום ושלווה ושוויון זכויות במגזר הדתי. אבל באותה מידה, כערך, כתורה, כדגל - באופן אישי אני לא דוגל בזה".

לאחרונה נפגש זמיר עם ח"כ איתמר בן גביר. "יש לי בעיה עם בן גביר. אני דתי שמאמין בהשקפת עולם ימנית לגבי הסכסוך הישראלי פלסטיני. אבל קשה לי איתו. כל המפגש איתו היה כדי לראות אם הבנאדם השתנה, התרכך, ואם הוא אומר את זה במילים שלו. שאלתי אותו מה היה עושה אם הוא היה במניין עם חזן הומו. הוא ניסה למרוח אותי אבל בסוף הודה שהוא יישאר במניין שהחזן בו הוא גיי. בשביל הציבור הדתי לאומי, שהנושא הזה עדיין טאבו אצלו, אפילו אני אם הייתי רואה חזן הומו הייתי מרים גבה - אז זה שהוא אומר את זה זה מסר של אחדות וחיבור".