ראש הממשלה בנימין נתניהו ונגיד בנק ישראל פרופ' אמי
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

דוח בנק ישראל: הנפגע העיקרי ממשבר קורונה - מעמד הביניים

על פי בנק ישראל, עשירוני הביניים ספגו פגיעה בהכנסות משקי הבית ובתעסוקה. בדוח נכתב כי תגובת המדינה לפגיעה בשוק העבודה ובמגזר העסקי, התקשתה להדביק את קצב ההתפתחויות במשק. ראש הממשלה: "יחסית לכלכלות המערב, מצבנו טוב למדי"
ליאל קייזר
06 באפריל 2021
11:59

הפגיעה בהכנסות משקי הבית ובתעסוקה בעקבות משבר הקורונה, הייתה חמורה במיוחד בעשירוני הביניים ולא בעשירונים התחתונים, הודות למענקים שחילקה המדינה. כך עולה מהדוח השנתי לשנת 2020 שפרסם היום (שלישי) בנק ישראל.

בנק ישראל קובע כי תגובת המדינה למשבר ולפגיעה בשוק העבודה ובמגזר העסקי, התקשתה להדביק את קצב ההתפתחויות במשק, הן בקצב קבלת ההחלטות בדבר סיוע, הן בקצב היישום שלהן. בין היתר הסיבה לעיכוב האמור נובעת מהיעדר מסד נתונים מסודר על מצב המשק הישראלי והציבור הישראלי. לדברי הבנק המשבר הדגיש את הצורך בביסוס רשת ביטחון כלכלית, שניתנת לפריסה מהירה וממוקדת בנפגעי המשבר, ולא באופן אוניברסלי רחב בכל אזרחי המדינה. כך, הסיוע לשכירים היה אמנם מהיר, אולם הוא התבסס על מנגנון חל"ת קיים, שלא מתאים להתמודדות עם משברים דוגמת משבר הקורונה.

לדברי הבנק הסיכוי של מי שנעדרו מעבודתם בעקבות הקורונה לחזור לעבודה, הלך ופחת משמעותית מאז החל המשבר במרץ 2020. כך, ככל שהחל"ת הופך ממושך יותר, מי שנמצאים בו הופכים להיות דומים יותר ל"מובטלים רגילים" ואין באמת שונות ביניהם או בסיכויי החזרה לעבודה.

בבנק מותחים ביקורת על חלק מהצעדים שנקטה הממשלה בניהול המשבר: "במהלך המשבר הונהגו מספר חבילות סיוע רוחביות, מענקים לכל האזרחים, וככאלה הן לא היו יעילות לצורך מיקוד הסיוע בנפגעים מהמשבר". על רקע המתיחות הפוליטית קבע הבנק כי אישור תקציב המדינה לשנת 2021 חיוני כדי לקבוע סדרי עדיפויות וליישם תוכנית להאצת הצמיחה בתחומי ההון האנושי, ההשקעה בתשתיות תחבורה, התקשורת והאנרגיה.

בבנק קובעים כי כדי לשפר את עמידות מערכת הבריאות יש לקבע את תקני המיטות בבתי החולים וכוח האדם הנוסף, שאושרו לצורך ההתמודדות עם המשבר, כך שייוותרו במערכת הבריאות גם לאחריו. לדברי הבנק המדינה צריכה להשקיע בדיגיטציה של מערכת החינוך, ובביזור הסמכויות בתחום ממשרד החינוך אל הרשויות המקומיות, כדי להעלות את איכות החינוך במדינה.

אתמול נועד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון וקיבל ממנו את הדוח. בתגובה לפרסומו מסר היום ראש הממשלה בתגובה כי "יחסית לכלכלות אחרות מצבנו טוב למדי, אבל יש לנו אתגר שהוא להשתלט קודם כל על החוב הגדול, וכן להחזיר את האבטלה לממדים סבירים. הדוח הזה בהחלט מעודד ורב-אתגרים. יש הרבה בעיות אבל יחסית לכלכלות המערב, מצבנו טוב למדי, אך צריך שהוא יהיה מצוין".

גם נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון מסר בהמשך לפרסום הדוח כי "התוצר השנה התכווץ התכווצות עמוקה של 2.5% תוצר, אבל יחד עם זה בראייה בין-לאומית זו התכווצות יחסית נמוכה יותר. מחד, אני חושב שראוי לשמר את החלטות הממשלה לתת לחל"ת להמשיך עד יוני. מאידך, לא להכריז על הארכה שלו, לתת לאנשים להבין שהם צריכים לחזור למעגל התעסוקה.

"אנחנו כרגע בשלב שהאבטלה תרד בעקבות היציאה מהמשבר. עוד שלושה שבועות יהיו לנו נתונים טובים יותר של מה קרה בדיוק במארס, ואז גם נוכל להבין האם הירידה באבטלה היא רוחבית, או שהיא ממוקדת בתיירות או באמנות. כמובן שההתייחסות שלנו להסדרה של האבטלה והחל"ת צריכה לבוא בקונטקסט הזה".