בצלאל סמוטריץ - מנסור עבאס
צילום: פלאש 90

נתניהו בוחן: סמוטריץ' ורע"מ יתמכו בממשלה מבחוץ

ראש הממשלה הזמין את יו"ר ימינה נפתלי בנט לפגישה בארבע עיניים ביום חמישי • בית הנשיא עדכן מראש את הכנסת על כוונת ריבלין להיעדר מהצילום המסורתי אחרי השבעת הכנסת
כתבי כאן חדשות
06 באפריל 2021
20:28
עודכן ב 20:59

ראש הממשלה בנימין נתניהו בוחן את האפשרויות להרכבת הממשלה אחרי שנשיא המדינה הטיל עליו היום (שלישי) את המנדט. בין השאר נבחנת הצעה להקמת ממשלה שתיתמך מבחוץ על ידי רע"מ וסמוטריץ'.

בנט וסער אמרו ללפיד כי לא ישבו עם הרשימה המשותפת אך ישקלו שיתוף פעולה עם רע"מ, בימינה הכחישו את הדברים. נתניהו הזמין את יו"ר ימינה, נפתלי בנט, לפגישה בארבע עיניים ביום חמישי הקרוב כחלק מהמאמצים להרכבת הממשלה. 

מאז הטלת המנדט על נתניהו, חברות הכנסת יפעת שאשא-ביטון ושרן השכל, שהיו חברות בליכוד בעבר, קיבלו הצעה לערוק לליכוד תמורת מינוין לשרות. הן סירבו ועדכנו את מפלגתן תקווה חדשה בפניות שקיבלו.

בנוסף, בליכוד רוצים ב-28 הימים הקרובים להעלות הצעות חוק מן העבר של סער ובנט כהצעות שלהם, כדי לגרום לטריז בין מפלגות הימין והשמאל בגוש מתנגדי-נתניהו, במידה וחברי מפלגות הימין יתמכו בהצעותיהם הישנות.


אנשי מפלגת רע"מ, בראשות מנסור עבאס שלא נכח היום בהשבעת הכנסת כיוון שאושפז בבית חולים, נעדרו מישיבת ראשי הגוש המתנגד לנתניהו. גורם ברע"מ אמר לכאן חדשות: "לא הגענו לישיבה כי אנחנו לא חלק מאף גוש. גם אם "גוש נתניהו" היה מקיים ישיבה דומה - לא היינו משתתפים בה".


בינתיים מתגבר הקרב על הוועדה המסדרת. הח"כים צריכים להצביע על אחד משני הרכבים לוועדה שמסתמנים כעת: 10 גוש נתניהו, 10 גוש השינוי, 1 ימינה, 1 רע"מ. הרכב שני הוא 14 נתניהו, 16 שינוי, 2 ימינה, 1 רע"ם - כך לפי החלוקה שהופצה למפלגות. ברע"מ יצביעו עבור ההרכב הראשון שכן הם מהווים בו לשון מאזניים. מי שיכהן מטעם המפלגה בוועדה הוא ח"כ וליד טאהא.

בגזרת הרשימה המשותפת: הח"כים עודכנו בקבוצת הווטסאפ שלהם על אירוע ההשבעה. חד"ש ובל"ד לא נשבעו כמקובל, בעוד שתע"ל של טיבי כן נשבעו. בחד"ש ובל"ד אומרים שהם רוצים להבליט את הזהות שלהם מרע"ם שלטענתם "מסתירים אותה". ברע"ם הבהירו בראיונות בימים האחרונים כי הם לא צריכים לדבר על זהותם בגלל ש"יש הבדל בין דיבורים למעשים".

מתיחות בין נתניהו והליכוד לנשיא ריבלין

אירועי השבעת הכנסת ה-24 היום במשכן הכנסת לוו בתחושה של עוינות בין נשיא המדינה ראובן ריבלין לנתניהו, לאחר שהנשיא הכריז על הענקת המנדט שלא בנוכחות ראש הממשלה, וכן לא נישאר בתום הטקס בכנסת לתמונה לצילום תמונה עם ראש הממשלה, נשיאת העליון ויו"ר הכנסת.

בית הנשיא עדכן מראש את הכנסת על כוונת הנשיא להיעדר מהצילום. לפי ההערכות - נאום נתניהו אתמול ודברי השר אוחנה השפיעו על ריבלין לבצע את המהלך. כך פורסם הערב ב"חדשות הערב" בכאן 11.

רב העיר צפת במסר למנסור עבאס

הרב שמואל אליהו, מבכירי רבני הציונות הדתית ורב העיר צפת, אמר במסר מצולם למנסור עבעס ולתנועה האיסלמית: "אפשר לריב פה עוד מאה שנה. עם ישראל הולך ומתחזק, הולך ומצליח - למה? כי הוא אמר ויהי. הכי חכם שנעצור רגע, נתבונן, נקבל עלינו עול מלכות שמיים. נקבל על עצמנו לעשות מה שהוא אומר. כולנו בנים שלו. גם אנחנו וגם אתם. שהקדוש ברוך הוא יתן לכולנו שכל לעבוד בחכמה ולהפסיק עם המלחמות".


בתום ההשבעה והטקס החגיגי שנערך באולם שגאל, נתניהו התייחס להרכבת הממשלה בחלק הסגור של ישיבת סיעת הליכוד, ואמר: "המלאכה לא פשוטה אבל לא בלתי אפשרית. המטרה בהישג יד. אני מעריך שנוכל לעשות את זה". במשך דקות ארוכות חברי כנסת ושרים תקפו את הנשיא בישיבת הסיעה.