בור ההריגה בבאבי יאר, אוקראינה

"שלושה ימים האדמה זזה": התמונות והעדויות הקשות מבאבי יאר

שיטת ההרג הראשונה בה השתמשו הגרמנים כלפי היהודים הייתה ירי על פתח בורות ההריגה. בברית המועצות לשעבר פזורים אלפי קברי אחים בהם מצאו יהודי הקהילה את מותם. הנאצים, כמו גם השלטון הסובייטי שעלה בסוף המלחמה, עבדו קשה כדי לטשטש את העקבות של מה שאירע על אדמת אוקראינה. כעת, בפעם הראשונה מתפרסמים תמונות ותיעוד של מה שאירע בקבר האחים הכי גדול על אדמת אירופה, בבאבי יאר
יואב קרקובסקי
07 באפריל 2021
19:37
עודכן ב 23:00

שרה קרמרמן גורפיל הייתה רק בת 9 בפרוץ מלחמת העולם השנייה. סבה וסבתה חיו בעיירה היהודית לובני באוקראינה, ועד הרגע האחרון סבה לא האמין שהנורא מכל עומד לקרות. היא מספרת שלקחו את יהודי המקום לפרבר של העיר, חפרו בורות וירו בהם: "מי שנהרג במקום היה לו מזל, מי שלא - זרקו אותו חצי חי לבור. הגרמנים נתנו הוראה לא לבזבז תחמושת על ילדים, אז או שהם נתנו מכה לילד בקת הרובה, או שזרקו אותם ככה לבור. שלושה ימים האדמה זזה, והיה כל כך הרבה דם שיצא מן האדמה".

נלי קנבסקי קרמרמן גדלה בחלק אחר של אוקראינה ולימים נישאה לאחיה של שרה, שלמה, שהציל את המשפחה. לזוג שני ילדים, בהם אירה ויגדורצ'יק, המאמנת האולימפית. נלי מספרת שהגרמנים לקחו את כל היהודים, צעירים וזקנים, ושלחו אותם למוות: "הם לקחו אותם לפרבר של העיר וחפרו בשדה בורות. שמו אותם על שפת הבור וירו בהם. 10,000 אנשים נרצחו שם". בסך הכל, מיליון וחצי יהודים נרצחו בשיטה האכזרית הזאת.

מה ששרה ונלי מתארות היה החלק הראשון, הקטלני והאכזרי של השואה, לפני ועידת ואנזה והפתרון הסופי. ההרג ההמוני של העם היהודי התחיל כאן, במזרח אירופה, לאורכה ולרוחבה של אוקראינה דאז. השטחים שכבשה גרמניה מידי ברית המועצות במזרח פולין מבצע ברברוסה שהחל ב-21 ביוני 1941 היווה הפרה בוטה של הסכם ריבנטרופ מולוטוב, וחילק את ההשפעה על אירופה בין גרמניה הנאצית לבין ברית המועצות הסובייטית - ואת פולין חילק בין שתי המעצמות.

"מי שנהרג במקום היה לו מזל, מי שלא - זרקו אותו חצי חי לבור. הגרמנים נתנו הוראה לא לבזבז תחמושת על ילדים, אז או שהם נתנו מכה לילד בקט הרובה, או שזרקו אותם ככה לבור. שלושה ימים האדמה זזה, וכל כך הרבה דם יצא ממנה"

צבא הוורמאכט התקדם במסגרת במבצע ברברוסה בכל הכוח. זו הייתה מלחמה ברוטלית, שהופנתה כלפי אוכלוסייה אזרחית. השנה מציינים 80 שנה למבצע ברברוסה, ולמעשה לתחילת ההרג ההמוני של היהודים. יד ושם בחר את הנושא הזה לנושא השנתי ליום הזיכרון לשואה והגבורה. 

עד כה, "השואה בכדורים" כמעט ולא סופרה, והסמל שלה הוא קבר האחים הגדול בבאבי יאר. תוך 48 שעות חוסלה בירי כמעט כל קהילת יהודי קייב, 33,791 איש במספר. עד סוף המלחמה נרצחו בבאבי יאר כמעט 100 אלף יהודים.

בעבר נאמר כי השיטה הזו שנחשבה לבזבזנית ולא יעילה הופסקה, והוחלפה ברצח המוני באמצעות שימוש בגז. המחקר מגלה כי זה לא נכון. שיטת ההרג באמצעות פלוגות רצח שירו ביהודים בבורות נמשכה לאורך כל המלחמה ברחבי ברית המועצות, ולא רק. בבאבי יאר נמשך ההרג עד שחרורה של אוקראינה בידי הצבא האדום. כך גם בפונאר שבליטא, שם נרצחו במשך שנות הכיבוש הגרמני בין 70 ל-100 אלף בני אדם, רובם יהודים.

"השואה בכדורים" כמעט ולא סופרה עד כה. מיליון וחצי יהודים נרצחו בשיטה האכזרית של בורות הירי, שנמשכה לאורך כל המלחמה - ולא הופסקה גם כשהנאצים עברו לשימוש בגז

לאירה ויגוצ'יק, ביתם של שלמה ונלי, היה השנה רגע מרגש עם הזכייה של הנבחרת האולימפית במדליית זהב באליפות אירופה להתעמלות אומנותית בקייב. "את ההמנון שרתי בדמעות" מספרת אירה, שביקרה בבאבי יאר עם הנבחרת כדי להסביר להן את גודל האסון: "אתה מבין שאתה דורך על קבר אחים הגדול ביותר בעולם. כתוב שם - דם אחיך זועק אליך. אתה מרגיש את זה ברגליים".

נתן שרנסקי, שנולד באוקראינה שלוש שנים לאחר השואה, ומי שעומד כיום בראש המרכז החדש להנצחת השואה בבאבי יאר, מספר כי כילד שיחק ליד קבר האחים הגדול ביותר באירופה, ולא ידע על כך דבר. לא סתם ששרנסקי הילד לא ידע - השלטונות הסובייטים עשו כל מאמץ למחוק את זכר שואת יהודי אירופה בשנים שלאחר המלחמה, במטרה למחוק את הקישורים הלאומיים של העמים שחיים בברית המועצות כדי ליצור זהות סובייטית אחידה.

כך בכל רחבי השטחים של ברית המועצות הוזכרה המלחמה הגדולה והניצחון על גרמניה, אבל אסונו של העם היהודי הושתק. בבאבי יאר ייחנך היום בית כנסת סמלי ומרחב תפילה חדש, כמבנה הראשון מתוך תריסר מבנים שייבנו במקום בחמש השנים הקרובות.