הספינה האיראנית

הפגיעה בספינה האיראנית - גנץ: נערכים מול האיומים שאיראן מציבה לנו

לאחר הפגיעה בספינת הביון של משמרות המהפכה, איראן טענה כי הנזק קל. על פי דיווחים, ישראל הודיעה לארה"ב שהיא פגעה בספינה. פקיד אמריקני אמר לניו יורק טיימס כי הישראלים כינו את המתקפה "נקמה על תקיפות איראניות מוקדמות יותר"
כרמלה מנשה ועמיחי שטיין
07 באפריל 2021
04:57
עודכן ב 18:04

הפגיעה בספינה האיראנית בים האדום: הטלוויזיה האיראנית פרסמה היום (רביעי) צילומים של הספינה האיראנית שנפגעה אתמול בפעולה המיוחסת לישראל. עם זאת, עדיין לא ברור את התמונות שפורסמו הן אכן של הספינה שנפגעה. 

באיראן טענו היום כי נזק קל נגרם לספינה. ברקע דיווח בעיתון ניו יורק טיימס כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא אחראית לתקיפה, בטהראן ציינו כי הם עדיין חוקרים מי אחראי לפגיעה. לפי הדיווח, פקיד בישראל מסר כי התקיפה היא "נקמה על תקיפות קודמות".

שר הביטחון בני גנץ התייחס לדיווחים על הפגיעה בספינה: "אנחנו נערכים בימים אלו מול חזיתות שונות - בדרום, בצפון, וגם מול איומים שאיראן מציבה לנו באופן ישיר או עקיף במזרח התיכון. מדינת ישראל היא המדינה החזקה ביותר באזור והיא תישאר כזו". את הדברים אמר שר הביטחון באירוע לציון עשור למערכת כיפת ברזל.

סוכנות הידיעות האיראנית החצי-רשמית "תסנים" דיווחה כי הספינה הוצבה לפני כמה שנים בים האדום כדי לסייע ללוחמים האיראנים המלווים ספינות-סוחר ומגנים עליהן מפני שודדי-ים. אתמול דווח כי ספינה איראנית,"סביז", המשמשת כ"בסיס צף" של משמרות המהפכה בים האדום בקרבת חופי תימן נפגעה ממוקשים ימיים שהוצמדו אליה. הפגיעה בספינה מגיעה על רקע מעין "מלחמה ימית" - שורה של תקיפות המיוחסות על ידי גורמים זרים לישראל לאחרונה. לפי ערוץ אל ערבייה הסעודי כוחות של הקומנדו הישראלי הצמידו את המוקשים לספינה, וגרמו לה נזק גדול. אך לא הצליחו להטביע אותה. גורמים אמריקניים אמרו לרויטרס כי ארצות הברית לא ביצעה את המתקפה.

לפי דיווחים, הספינה ממוקמת באותו אזור מזה תקופה ממושכת, בין תימן לאריתריאה, והיא משמשת כמעין "חדר פיקוד צף" עבור משמרות המהפכה. בחברת Dryod Global שעוסקת בתעבורה ימית אמרו לכאן חדשות כי ההערכה היא שהפגיעה בספינה הייתה בבוקר וכי נגרם נזק מסוים. חברת הלוויין "אימאג'סאט אינטרנשיונל" (ISI) דיווחה בעבר כי "סביז" נמצאת באזור הזה מאז שנת 2019.

לפני כשבועיים, דווח על ספינת מכולות בבעלות ישראלית שנפגעה מטיל איראני בים הערבי. האונייה, ועליה צוות זר, הייתה בדרכה מטנזניה להודו, ובמהלך המסלול, כשהספינה שטה בים הערבי ועברה בין הודו לאיראן - פגע בה טיל שגרם לה נזק. ברשתות החברתיות החלו להתפרסם תיעודים לכאורה של הנזק שנגרם לספינה.

שבוע קודם לכן, פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי גורמי מודיעין במערב מעריכים שישראל היא זו שעומדת מאחורי הפגיעה בספינת המכולות האיראנית, שכמה מכולות בה נפגעו ביום רביעי קודם לכן - אונייה שהובילה מכולות. עוד פורסם כי מי שאחראי לתקיפה ידע באופן ספציפי באילו מכולות הוא רוצה לפגוע.