רה"מ נתניהו

המו"מ להרכבת ממשלה: נתניהו נפגש עם ראשי הסיעות

לפיד פירט את מבנה הממשלה שברצונו להקים • ח"כ שרן השכל מתקווה חדשה אמרה כי קיבלה הצעות מפתות לערוק לליכוד וציינה כי הפערים בין בנט ללפיד קטנים מאוד. במקביל, בכירים בימינה אומרים כי בכוונתם להעניק לנתניהו שבועיים לנסות ולהרכיב ממשלה, בין השאר באמצעות הקפאת המו"מ עם לפיד • אחרי הפרובוקציה אתמול, חברי הרשימה המשותפת הגישו בקשות רשמיות להישבע אמונים, אך הן נדחו לאחר שזה לא התאפשר היום
יעירה שפירא וזאב קם
07 באפריל 2021
08:22
עודכן ב 14:50

לאחר שאתמול הוטל עליו המנדט להרכבת ממשלה, ראש הממשלה נתניהו נפגש היום (רביעי) עם ראשי סיעות. נתניהו נפגש עם יו"ר יהדות התורה משה גפני ויו"ר אגודת ישראל יעקב ליצמן. במקביל, לאחר הפרובוקציה אתמול, מליאת הכנסת ננעלה וגם היום ארבעת חברי הרשימה המשותפת (עודה, תומא-סלימאן, אבו שחאדה וכסיף) לא הצהירו אמונים.

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד פירט הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו את מבנה הממשלה שברצונו להקים. "יהיו שלוש מפלגות ימין מובהקות - ימינה, תקווה חדשה וישראל ביתנו, שתי מפלגות מרכז - יש עתיד וכחול לבן ושתי מפלגות שמאל ציוני - העבודה ומרצ. אף אחד לא יקבל את כל מה שהוא רוצה, אבל יהיה איזון. עלינו לשנות גם את שיטת הממשל הפגומה".

בתוך כך, לאחר שאמש פורסם בכאן חדשות כי חברות הכנסת שרן השכל (תקווה חדשה) ויפעת שאשא ביטון קיבלו הצעות לערוק לליכוד, אמרה הבוקר השכל כי לאורך השבועיים האחרונים קיבלה הצעות, כולל מאנשים מסביבת ראש הממשלה בנימין נתניהו. השכל אמרה כי ההצעות היו "לתפקידים שייקחו לי כנראה כמה שנים טובות להגיע אליהם בדרכים רגילות". בריאיון לאסף ליברמן בכאן רשת ב ציינה השכל כי הפערים בין נפתלי בנט ליאיר לפיד קטנים מאוד והפער הוא בעיקר מי יהיה הראשון ברוטציה.

האזינו לריאיון עם שרן השכל

מנגד, חבר הכנסת אופיר סופר, ששוריין בליכוד כחלק מההסכם עם הציונות הדתית אמר כי "אין דרך להנהיג את הימין דרך טיפוס בסולם השמאל". בריאיון בתוכנית "קלמן ליברמן" הוסיף: "משהו בתרבות הפוליטית קצת השתבש. מנסור עבאס מצטלם עם משפחת מפגעים ומחבלים, הוא תומך טרור – אי אפשר להתנער מזה כלאחר יד".

סופר נשאל אם הוא תומך בזכותם של ערביי ישראל להצביע וענה: "כשמדובר בערביי ישראל שמדברים בשתי שפות, ואני חושב שהם מיעוט, אי אפשר שביד אחת יתנגדו להקמת מדינת ישראל - ואתמול עשו את זה חברי כנסת - וביד השנייה ישתמשו בזכות ההצבעה".

האזינו לריאיון עם ח"כ אופיר סופר

בד בבד, בכירים בימינה אומרים כי בכוונתם להעניק לראש הממשלה שבועיים לנסות ולהרכיב ממשלה ובכוונתם אף לסייע לו בכך, בין היתר באמצעות הקפאת המשא ומתן בין יו"ר המפלגה נפתלי בנט ליו"ר יש עתיד יאיר לפיד. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב דווח הבוקר כי הצעדים שמתכננת ימינה יקצרו בחצי את משך הזמן שיש לנתניהו להרכיב ממשלה - מה שעשוי להגביר את המתח בין נתניהו לבנט.  

לדברי הבכירים, זה יהיה לא הגון לנהל משא ומתן עם נתניהו ועם לפיד במקביל בשבועיים האלו. דווח כי במפלגתו של בנט יעשו מעשים נוספים, חלקם פומביים, כדי להראות שהם אכן מסייעים לנתניהו בהרכבת הממשלה, כדוגמת קריאות פומביות לסער ולמפלגתו להגיע לשיחות עם אנשי הליכוד ולבטל את החרם על ראש הממשלה. נוסף על כך, ייעשה ניסיון להגיע להסכם קואליציוני עם הליכוד.

מי בפנים ומי בחוץ? חידון חברי הכנסת ה-24

המנדט לנתניהו? גם זה טוב לבנט

אתמול העניק נשיא המדינה ראובן ריבלין לנתניהו את המנדט להרכבת ממשלה. כעת לראש הממשלה יש 28 ימים לצלוח את המשא ומתן מול המפלגות שמוכנות לשתף איתו פעולה ולשכנע את אלה שלא. 

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נתניהו בוחן הצעה להקמת ממשלה שתיתמך מבחוץ על ידי רע"מ ובצלאל סמוטריץ'. בנט וסער אמרו ללפיד כי לא ישבו עם הרשימה המשותפת, אך ישקלו שיתוף פעולה עם רע"מ. בימינה הכחישו את הדברים. נתניהו הזמין את בנט לפגישה בארבע עיניים ביום חמישי הקרוב.

בליכוד רוצים ב-28 הימים הקרובים להעלות הצעות חוק מן העבר של סער ובנט כהצעות שלהם, כדי לגרום לטריז בין מפלגות הימין והשמאל בגוש מתנגדי-נתניהו, במידה וחברי מפלגות הימין יתמכו בהצעותיהם הישנות.