התקיפה, לפי סוכנות SANA

דיווחים בסוריה: "ישראל תקפה באזור דמשק, ארבעה חיילים נפצעו"

גורם צבאי סורי: ארבעה חיילים נפצעו בתקיפה, נגרם נזק • שרידי טיל הגנה סורי נחתו בלבנון, בקרבת הגבול עם ישראל, ופיצוץ עז נשמע גם באזור מטולה • לפי סוכנות הידיעות הסורית, התקיפה בוצעה גם מאזור דרום לבנון וגם מהמרחב האווירי של הגולן
רועי קייס, ערן סיקורל ורובי המרשלג
08 באפריל 2021
01:32
עודכן ב 06:19

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה הלילה (חמישי) כי מערכות הנ"מ המדינה הופעלו בעקבות תקיפה ישראלית באזור דמשק. פיצוצים נשמעו באזור. גורם צבאי סורי מסר שארבעה חיילים נפצעו בתקיפה ושנגרם נזק. הצבא במדינה מסר שהתקיפה בוצעה לעבר כמה יעדים באזור דמשק ומערכות הנ"מ הסוריות יירטו את רוב הטילים. 

לפי הדיווח של סוכנות הידיעות הסורית, התקיפה התבצעה גם מאזור דרום לבנון וגם מאזור המרחב האווירי של הגולן. לפי צבא סוריה. בד בבד, בלבנון דיווחו הלילה ששרידי טיל הגנה אווירית של סוריה נחתו במדינה, בקרבת הגבול עם ישראל. פיצוץ נשמע גם באזור מטולה ובאצבע הגליל. בלבנון מפרסמים תמונות של שרידי הטיל - שנפילתו היא כלל הנראה מקור שמיעת הפיצוץ בישראל. 

מחלקת הביטחון במטולה הודיעה לתושבים: "לא הייתה נפילה בשטחנו, והמרחב האזרחי בשגרה מלאה". גורם צבאי סורי מוסר כי ארבעה חיילים נפצעו וכי נגרמו נזקים. ערוץ אל-מנאר של חיזבאללה דיווח כי אחד מטילי הנ"מ התחקה אחר מטוס קרב ישראלי.

שלשום נפגעה בים האדום ספינה איראנית בשם "סביז". אל הספינה, שמשמשת כ"בסיס צף" של משמרות המהפכה, הוצמדו מוקשים ימיים בקרבת חופי תימן, כך על פי דיווח בסוכנות הידיעות האיראנית Tasnim. בעיתון ניו יורק טיימס דווח כי ישראל הודיעה לארצות הברית שהיא האחראית לתקיפה, אך בטהראן ציינו כי הם עדיין חוקרים מי אחראי לפגיעה. לפי הדיווח, פקיד בישראל מסר שהתקיפה היא "נקמה על תקיפות קודמות".

הפגיעה בספינה הגיעה על רקע מעין "מלחמה ימית" - שורה של תקיפות המיוחסות על ידי גורמים זרים לישראל לאחרונה. לפי ערוץ אל ערבייה הסעודי, כוחות של הקומנדו הישראלי הצמידו את המוקשים לספינה, וגרמו לה נזק גדול. אך לא הצליחו להטביע אותה.

בד בבד, ארצות הברית הודיעה אמש כי היא מוכנה להסיר את הסנקציות שהטילה על איראן כדי לחדש את יישום הסכם הגרעין. בהודעת משרד החוץ בוושינגטון נאמר כי בין הצעדים הנדרשים היא מוכנה להסיר סנקציות שלא עולות בקנה אחד עם ההסכם מ-2015. עם זאת, דובר המשרד, נד פרייס, אמר לכתבים כי אינו בעמדה למסור פרטים באילו סעיפים מדובר.