פגישת היטלר והמופתי, נובמבר 1941
צילום: הינריך הופמן, הארכיון הפדרלי של גרמניה

"נעזור לגרמנים לנצח בשביל המגרב": הקלטה נדירה של התעמולה הנאצית בערבית

בפעם הראשונה בתקשורת בישראל - הקלטה מארכיון הרדיו הגרמני חושפת תסכית על שני חיילים מרוקנים במלחמה, שדרכו ודרך דומיו ניסו הגרמנים להשפיע על מדינות ערב לתמוך במזימות היטלר • שידורי ההסתה הנאצים בעולם הערבי הגיעו לשיאם אחרי פגישת היטלר והמופתי של ירושלים ב-1941 • פרופ' חיים סעדון: התעמולה נועדה בעיקר להתסיס את התנועות הלאומיות
ערן זינגר
08 באפריל 2021
12:26

במשך עשרות שנים שכבו במרתפי הארכיון של הרדיו הציבורי בגרמניה הקלטות משידורי תעמולה של הנאצים בשפה הערבית מימי מלחמת העולם השנייה: תסכיתי רדיו, חדשות, פסוקים מהקוראן וגם שירים של זמרים וזמרות נודעים, בהם אום כולתום. היום (חמישי), יום הזיכרון לשואה ולגבורה תשפ"א - בפעם הראשונה בתקשורת בישראל - נחשפת הקלטה נדירה מהארכיון הגרמני ב"משדר החיים", בתוכניתם של יואב קרקובסקי ויאיר ויינרב בכאן רשת ב.

הקלטת החיילים המרוקנים שלעולם לא הושמעה: "נערוק לגרמנים - זה יהיה גם ניצחון המגרב"

כך בתסכית רדיו מה-25 במאי 1944 נשמעת שיחה בין שני חיילים מרוקאים המשרתים בצבא הצרפתי, כביכול במהלך התקפה. הוא שודר כחלק משידורי התעמולה של הנאצים, והוא נועד להסית את אלפי החיילים המוסלמים ששירתו בצבא הצרפתי נגד צרפת.

לאחד החיילים בתסכית יש פציעה ברגל, ובסופו הוא מת. הם מדברים על המולדת הרחוקה שלהם, הגוסס מתגעגע למשפחתו וילדיו ומהרהר על האוייבים המרושעים של המגרב – הצרפתים, הבריטים והאמריקנים. זמן קצר לפני שמת, החייל מייעץ לחברו לערוק לשורות הגרמנים, כי "ליבם טוב", וכי סיוע לגרמנים יוביל לנצחון ולשחרורה של מרוקו: "אם אנחנו הולכים לגרמנים, אנחנו מסייעים לניצחון שלהם, כך זה יהיה גם ניצחון המולדת - של המגרב". הגוסס מת בעיני חברו מאושר, כמהפכן, כקדוש מעונה מרוקני.

עטיפת הסליל המקורי, על גביו נעשתה ההקלטה של התסכית הנאצי

רבות פורסם על שידורי ההסתה של הנאצים בשפה הערבית, בין היתר על רקע הקשרים בין המשטר הנאצי לבין המופתי של ירושלים, חאג' אמין אלחוסייני. מנהל מרכז התיעוד על יהודי צפון אפריקה במלחמת העולם השנייה במכון בן צבי, פרופסור חיים סעדון, מסביר כי האינטרס הגרמני היה להתסיס את הקולוניות הצרפתיות כדי להחליש את צרפת ולהסיט את תשומת הלב שלה מאירופה לקולוניות, והוסיף כי התעמולה בעולם הערבי יועדה בעיקר לתנועות הלאומיות.

במלחמת העולם השניה גברו שידורי התעמולה, בעיקר מקהיר, לכל העולם הערבי. השידורים התגברו כשגרמניה הצטרפה למלחמה באפריקה לצד האיטלקים, ועוד יותר מאז נובמבר 1941 - אחרי הפגישה בין היטלר לבין המופתי חאג' אמין אלחוסייני, אז גבר האינטרס הגרמני להסית את האוכלוסייה המקומית.