בית הדין הפלילי הבין-לאומי בהאג
צילום: אי-פי

סנגור בהאג לכאן רשת ב: "אם זו התגובה הישראלית – היה עדיף לא להגיב כלל"

עורך הדין ניק קאופמן אמר כי עדיף היה לבקש דחייה: "משום שאנחנו בשלב של ממשלת מעבר" • על האפשרות למעצרים: "צווי מעצר לא יהיו בקרוב, כי חקירות מהסוג הזה מתנהלות באיטיות"
הבוקר הזה
09 באפריל 2021
13:29

עורך הדין ניק קאופמן, סנגור בבית הדין הבין-לאומי בהאג, התייחס היום (שישי) לתגובה הישראלית לבית הדין עליה הוחלט אתמול. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר קאופמן כי "אם ההודעה שפרסם אתמול משרד רה"מ אכן משקפת את מלוא תוכן המענה עליו הסכימו חברי הקבינט - אני חושב שהוא ממצה עמדה פוליטית נדושה שמיועדת לציבור הישראלי בלבד ולא לקהילה הבין-לאומית. עדיף היה לא לענות בכלל". 

האזינו לריאיון עם ניק קאופמן

הוא הוסיף כי ישראל הייתה צריכה לבקש דחייה: "משום שאנחנו בשלב של ממשלת מעבר ואני לא סבור שיש לה סמכות להכריע בשאלה כל כך מורכבת. צריך היה לחכות שתוקם ממשלה חדשה ולתת לנו מספיק זמן לדבר עם האמריקנים". 

"ישראל לא יכולה לחקור את עצמה לגבי מפעל ההתיישבות, כי אין אפשרות לחקור מדיניות שאינה מוגדרת כבלתי-חוקית בדין המקומי. כעת אין מניעה שהתובעת תפתח בחקירה. צווי מעצר לא יהיו בקרוב, כי חקירות מהסוג הזה מתנהלות באיטיות", הסביר קאופמן. 

בתוך כך, שר הביטחון בני גנץ התייחס לנושא ואמר: "זה לא רק עניין של חוסר סמכות טכני-משפטי של בית הדין, אלא של צדק ומוסר, ערכי לחימה מוקפדים, אמת ושקר, מדינה דמוקרטית עם מוסדות משפט חזקים, כללים וחוק - מול החלטה עיוורת וחסרת צדק. החקירה תקשה על היכולת לפתח את יחסינו עם הפלסטינים".

בדיון שהתקיים אתמול על  התשובה הישראלית לבית הדין הפלילי בהאג על החלטתו לפתוח בחקירה בחשד לפשעי מלחמה בשטחים, הוחלט שישראל תשיב שהיא אינה מכירה בסמכותו. מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר כי יובהר לבית הדין "ישראל היא מדינת חוק שיודעת לחקור את עצמה". בנוסף יצוין במכתב המענה כי "ישראל דוחה לחלוטין את הטענה שישראל מבצעת פשעי מלחמה".