עופר כסיף

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הותקף על ידי שוטרים בהפגנה במזרח ירושלים

התקרית אירעה בהפגנה שבועית נגד פינוי תושבים ערבים משכונת שיח' גראח'. מהמשטרה נמסר: הוא תקף ראשון את השוטר; כסיף בתגובה: מדובר בעבריינים שקרנים • גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית - יו"ר הכנסת לוין: "אירוע חמור" • מח"ש תבדוק את האירוע
סולימאן מסוודה
09 באפריל 2021
17:58
עודכן ב 20:41

ח"כ עופר כסיף מהרשימה המשותפת הותקף היום (שישי) על ידי שוטרים, במהלך הפגנה שנערכה במזרח ירושלים. מדובר בהפגנה שבועית שנערכת בשכונת שיח' גראח', במחאה על הכוונה לפנות תושבים ערבים מהאזור. בסרטונים נראה כסיף בעימותים עם שוטרי משמר הגבול בהפגנה, שהתפתחו לאירוע אלים בין הצדדים, במהלכו הוכה כסיף על ידי השוטרים במקום.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן הורה על תחקור האירוע, וגם המחלקה לחקירות שוטרים תחקור במקביל לחקירת המשטרה. לצד זאת, לאחר תחקור ראשוני נמסר מהמשטרה כי ח"כ כסיף הוא זה שתקף ראשון את השוטר: "המפגינים במקום הפרו את הסדר. אחד המפגינים תקף את אחד השוטרים תוך שהוא בועט בו וחובט באגרוף לפניו. השוטרים נאלצו להשתמש בכוח סביר על מנת לעצור את התוקף, מאחר שלא הזדהה במהלך האירוע. כשהתברר כי מדובר בחבר כנסת - שוחרר במקום". מכסיף נמסר בתגובה: "מדובר בעבריינים שקרנים". עוד אמר כסיף כי שוחח עם השוטרים לפני ההפגנה וכי הם ידעו שמדובר בחבר כנסת.

חולצתו של כסיף נקרעה במהלך העימות ומשקפיו נשברו. "השוטרים משתוללים פה, לא נותנים לאנשים להפגין, אמרו להם שאני חבר כנסת, זה לא עניין אותם", אמר כסיף לאחר האירוע והוסיף: "המשטרה התחילה להשתולל בלי שום התגרות ושום סיבה. שוטר נתן לי אגרוף לפנים ושבר לי את המשקפיים. גררו אותי לרצפה וגם ששכבתי על הרצפה המשיכו להכות אותי. שני שוטרים גם קיללו". כסיף פינה את עצמו לבית החולים קפלן. עוד במהלך ההפגנה, יידו השוטרים רימוני הלם לעבר המפגינים. 

גינויים מכל קצוות הקשת הפוליטית

יו"ר הכנסת, ח"כ יריב לוין, הגיב לאירוע ומסר: "הזדעזעתי לראות את האירוע החמור שבו חבר כנסת מוכה על ידי שוטרים. התנהגות ברוטלית כזו לא ראויה כלפי אף אזרח, לא כל שכן כלפי חבר כנסת הזכאי מכוח החוק לחופש תנועה על מנת שיוכל למלא את תפקידו". לוין אמר כי יפנה בדחיפות לשר לביטחון פנים ויעמוד על כך שהאירוע יתוחקר. יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' מסר כי אירוע התקיפה "חמור ובלתי מתקבל על הדעת" והוסיף, כי "יותר מדי פעמים בתקופה האחרונה שוטרים מפרים את החוק בעניין זה".

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה צייץ: "אני מחזק את עופר ואת המפגינים האחרים שהותקפו הערב ומאחל להם רפואה שלמה. האלימות האכזרית שמפעילים שוטרים כלפי מפגינים וחברי כנסת היא מסוכנת ומבישה"  

יו"ר מפלגת תקווה חדשה גדעון סער אמר בתגובה לאירוע כי הוא "מתעב את השקפותיו של כסיף, אך את האלימות המשטרתית הברוטלית כלפיו אני רואה כמכות רצח לכנסת ישראל ולחסינות הפרלמנטרית". 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד צייץ: "האלימות נגד חבר הכנסת עופר כסיף מזעזעת. לא מתקבל על הדעת שאדם יוצא להפגנה וחוזר חבול ופצוע. משטרת ישראל צריכה להוקיע מקרבה שוטרים שנוהגים כך כלפי אזרחים וחברי כנסת. אני בטוח שמפכ״ל המשטרה יתחקר את האירוע לעומקו".

ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד , שהותקף גם הוא בעבר על ידי שוטרים במהלך הפגנה, קרא לחקור את התקרית ולהרחיק לאלתר את השוטרים המעורבים בה: "לחקור, להעניק, להרחיק לאלתר. שוטר שמרים יד על ח"כ מרים יד על עצם הדמוקרטיה בישראל". עאידה תומא סלימאן, חברת מפלגתו של כסיף, מסרה, כי אירוע התקיפה הוא "עוד דוגמה להתנהגות שלוחת הרסן של המשטרה". סלימאן הוסיפה, כי "למשטרה יש אור ירוק מהממשלה לנהוג באלימות קשה ולעזור בריסוק מעמד חברי הכנסת".

העימותים הקודמים של ח"כים עם המשטרה

זוהי אינה הפעם הראשונה שבה כסיף מתעמת עם שוטרים, כשרק לפני חודשיים, היה מעורב בעימות אלים במהלך הפגנה שהתקיימה בנצרת. המשטרה הפרה לא פעם את חוק החסינות של חברי הכנסת והתעמתה עמם באלימות במספר תקריות בחודשים האחרונים.

בחודש ינואר האחרון פונתה ח"כ סונדוס סלאח מהרשימה המשותפת לבית חולים לאחר ששוטרים גררו אותה בכוח כדי להרחיקה ממוקד מחאה בנצרת נגד הגעתו של ראש הממשלה נתניהו לעיר. בחודש דצמבר התעמתה המשטרה עם ח"כ בצלאל סמוטריץ', כשהגיע לזירה שבה נהרג אהוביה סנדק, ואף איימה במעצרו כשניסה לצלם במקום. באוגוסט האחרון פונה ח"כ יוראי להב הרצנו בידי המשטרה במהלך מחאה מול מעון ראש הממשלה.