מהומות בצפון אירלנד
צילום: אי-פי

"הצרות" חזרו? מאחורי המהומות האלימות בצפון אירלנד

יותר מ-20 שנה אחרי שנחתם הסכם שלום, שוב יש מהומות אלימות באזור שהיה פעם אחת מהזירות המדממות באירופה. הפעם הסיבה היא הברקזיט
מאיה ראכלין
10 באפריל 2021
10:49

אם אתם מבוגרים מספיק אתם בטח זוכרים איך בשנות ה-80 וה-90 של המאה הקודמת, צפון אירלנד הייתה אחת מהזירות הכי מדממות באירופה בקרב על השתייכות המדינה לבריטניה הגדולה. יותר מ-20 שנה אחרי שנחתם הסכם שלום, הברקזיט מעורר שם שוב מהומות אלימות.

כבר שבוע שבבירה בלפסט יש התפרעויות. אוטובוס נחטף והוצת, כ-45 שוטרים נפצעו, וכ-10 מתפרעים נעצרו, בהם ילד בן 13. אז מה בעצם הצית מחדש את העימותים האלימים בצפון אירלנד?

מובילי ההתפרעויות הם ה"יוניוניסטים", שרוצים לשמור על האיחוד שבין צפון אירלנד ובריטניה. המהומות פרצו על רקע הסכם הברקזיט מסוף השנה שעברה, ובעיקר על החלק המכונה "הפרוטוקול". מה הוא הפרוטוקול? ולמה הוא מעצבן את תושבי צפון-אירלנד? בשביל להבין את זה צריך לחזור להסכם יום שישי הטוב מ-1998.

ההסכם ההוא הביא לסופו של הסכסוך הממושך והאלים בין הקבוצות השונות בצפון אירלנד, כשמצד אחד היו אותם יוניוניסטים-פרוטסטנטים שרוצים להישאר עם בריטניה, ומנגד הקתולים שדחפו לאיחוד עם אירלנד. עד לאותו הסכם נהרגו בעימותים בצפון אירלנד, מה שכונה בזמנו "הצרות", 3,530 בני אדם , מתוכם יותר מ-1,800 אזרחים לא מעורבים.

הנקודה שחשובה, ואף נחשבת למקודשת, בהסכם השלום היא שהגבול בין אירלנד לחלק הצפוני יישאר פתוח. כלומר גבול שקוף. אבל עכשיו – אחרי החתימה על הברקזיט, הגבול בין אירלנד לצפון אירלנד הפך להיות הגבול בין האיחוד האירופי לבריטניה. וכאן יש בעיה. איך שומרים על הגבול שקוף ועדיין מקיימים את תקנות הברקזיט? כדי לעשות את זה, הגבול ה"רגולטורי" והקשיח, שכולל בדיקת סחורות ומילוי מסמכים, עבר להיות בין צפון אירלנד ובריטניה. וזה מעצבן את היוניוניסטים.

צילום: אי-פי

בזמן המו"מ על הסכם הברקזיט כבר היה חשש מאיך זה יתקבל. אבל החשש היה ממהומות מהצד הרפובליקני, זה שדוחף להיפרד מבריטניה ולהתקרב לאירלנד. לא חשבו שמי שיצית את המהומות יהיו היוניוניסטים, שעכשיו מרגישים פגיעה בהשתייכות לבריטניה. 

בפרלמנט הצפון אירי כבר כינסו השבוע דיון חירום, שם הזהירה השרה הראשונה מפני חזרה לאחור: "הפגיעה בתדמית של צפון אירלנד הזירה אותנו לאחור. שום לבנה או בקבוק תבערה השיגו אי פעם דבר מלבד פחד, הרס ודם".

חלק מהמתפרעים כלל עוד לא נולדו ב-1998. הם מושפעים מהכעס שבא לידי ביטוי בחודשים האחרונים. אירוע נוסף שהצית את המהומות מצד היוניוניסטים הפרוטסטנטים היה הלוויה שנערכה לפני כמה חודשים, של אחד ממנהיגי ה-IRA, הארגון האלים שתמך באיחוד עם אירלנד. אנשי המפלגה הבדלנית – הקתולים - השתתפו בהלוויה שלו שהייתה מנוגדת להנחיות הקורונה לחלוטין, ולא נענשו.

המפגינים היוניוניסטים פורקים כרגע את הכעס והתסכול על המשטרה, אבל הסיפור הוא תסכול גדול על פוליטיקאים, שלא מצליחים לספק את התחושה שהם עובדים עבור האזרחים משני צדי המתרס.