-
צילום: אי-פי

מות הנסיך פיליפ: ההלווייה תיערך ב-17 באפריל

לאחר מותו של הנסיך פיליפ בוצעו היום סבבים של מטחי כבוד לזכרו בכמה מוקדים. הלווייה צפויה להיערך בעוד שבוע. הנסיך הארי צפוי להגיע בלי רעייתו מייגן ההריונית • שחקני הקבוצות בליגת הכדורגל האנגלית, הפרמיירליג, יענדו סרטים שחורים ותתקיים דקת דומייה • מקור בארמון סיפר: "כבר לא היה אכפת לו מיום הולדת 100, הוא פשוט לא רצה למות בבית החולים"
יואב זהבי ומאיה ראכלין
10 באפריל 2021
10:48
עודכן ב 23:23

מות הנסיך פיליפ: הצבא ירה היום (שבת) מטחי כבוד לזכרו של הנסיך בכמה מוקדים בבריטניה, בהם לונדון, אדינבורו, קרדיף ובלפסט - ארבע הבירות של אומות הבית שמרכיבות את הממלכה המאוחדת. סוללות התותחים ירו 41 פעמים, ירייה אחת בכל דקה. שחקני הקבוצות בליגת הכדורגל האנגלית, הפרמיירליג, יענדו סרטים שחורים ולפני שריקות הפתיחה של משחקי סוף השבוע תתקיים דקת דומייה. ההלווייה תיערך בשבת בעוד שבוע. עד אז, המלכה אליזבת הכריזה על שמונה ימי אבל.

בני המשפחה צפויים להשתתף בהלווייה. מייגן מרקל, רעייתו של הנסיך הארי, לא תגיע מכיוון שהיא בהריון. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג׳ונסון הוזמן אף הוא, אך אמר שלא יגיע כדי לפנות מקום לאחד מבני המלוכה. 

הארמון מסרב להיכנס לפרטים סביב נסיבות מותו של הדוכס מאדינבורו, אבל כלי התקשורת בבריטניה כבר משרטטים תמונה בנוגע לימיו האחרונים. ככל הנראה מצבו החמיר בן לילה ביום חמישי האחרון, ובארמון הבינו שהדוכס ״חולה מאוד״. כל הצעה להעביר את הדוכס בחזרה לבית החולים מביתו שבארמון ווינדזור נדחתה על ידי המלכה.

הדיילי טלגרף מדווח שהדוכס ביקש ללכת לעולמו במיטתו ובתנאים שלו. מותו אומנם היה פתאומי אך שלו, כשלידו ישבה המלכה אליזבת׳. מקור סיפר היום לטלגרף: ״הוא בילה ארבעה שבועות בבית החולים בניסיון לחזור הביתה. כבר לא היה אכפת לו מיום ההולדת ה-100 שלו, הוא פשוט לא רצה למות בבית החולים״.

בד בבד דווח בדיילי מייל כי הנסיך הארי, נכדו של פיליפ ישוב ככל הנראה לבריטניה וישתתף בהלוויה, אך אשתו מייגן מרקל תישאר בארצות הברית. זו תהיה הפעם הראשונה שהנסיך ישוב לממלכה ויתראה עם בני משפחתו מאז הריאיון שבו העלה עם אשתו טענות קשות נגד בני משפחתו.

הנסיך פיליפ, בעלה של מלכת אנגליה אליזבת' השנייה ודוכס אדינבורו, הלך אתמול לעולמו בגיל 99 בטירת וינדזור שבבריטניה. "בצער רב, מודיעה המלכה אליזבת השנייה על מותו של בעלה האהוב הוד מעלתו הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינברו", נכתב בהודעה רשמית של בית המלוכה. "הדוכס הלך לעולמו הבוקר בטירת ווינדזור. משפחת המלוכה מצטרפת כעת לאנשים ברחבי העולם באבל על האובדן הזה". הדגלים בארמון בקינגהאם ובדאונינג 10 הורדו לחצי התורן.

האיש שעבד עבור הכתר: סיפור חייו של הנסיך פיליפ

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מסר בהודעה מטעמו: "אנחנו אבלים היום עם המלכה ומציעים תנחומינו למשפחה. שאיבדו לא רק דמות ציבורית אהובה ומכבדת, אלא גם בעל, סבא וסבא רבה אוהב וגאה".

גם בישראל הביעו צער על מותו של הנסיך פיליפ. ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר בחשבון הטוויטר שלו, כי הוא מביע את תנחומיו למלכה אליזבת', משפחת המלוכה ואזרחי בריטניה והוסיף: "הנסיך פיליפ היה משרת ציבור נאמן והוא יחסר מאוד בישראל". נשיא המדינה ראובן ריבלין הביע גם הוא את תנחומיו בהודעה מטעמו.

תלונות ל-BBC: סיקור מוגזם של המוות

בתוך שש שעות מאז הוכרז מותו של הנסיך פיליפ ברשת BBC, הערוץ הממלכתי הוצף בתלונות רבות כל כך על הסיקור הממושך והנרחב של מותו, שהם פתחו טופס מיוחד באתר למילוי תלונות מהסוג הזה. רשת BBC קטעה עשרות שידורים ברדיו ובטלוויזיה ביום שישי, כולל כמה מהתכניות הפופולאריות במדינה, כדי לשדר ללא הפרעות מחוות לבעלה של המלכה שהלך לעולמו.

בערוצי הרדיו שידרו תכניות מיוחדות ובהן ילדיו של הנסיך פיליפ במחוות לאביהם, והתכניות המוכרות כמו איסט אנדרס, ופרק הגמר של מאסטר שף ירדו מהאוויר בשביל עוד מחוות. למרות שהתאגיד מצא את עצמו כבר בעבר במרכז מריבות תרבותיות בממלכה, השאלה שעולה מריבוי התלונות היא האם הממלכה מעוניינת בכלל להיכנס לתקופת אבל מהסוג הזה.