בדיקת קורונה
צילום: גטי אימג'ס

מחקר חדש: ההגנה של חיסון קורונה נגד הזן הדרום אפריקני - פחותה אך יעילה

החוקרים של כללית ואוניברסיטת תל אביב מסייגים: עדיין קשה להעריך את שיעור הירידה ביעילות החיסון כנגד הזן, ההערכה היא שזו אינה יורדת באופן דרסטי - המוטציה נדירה בארץ
קטי דור
10 באפריל 2021
19:54

מחקר של מכון כללית למחקר ואוניברסיטת תל אביב שהתפרסם הערב (שבת) מצביע כי ההגנה של חיסון קורונה נגד הזן הדרום אפריקאי פחותה מההגנה שלו נגד הזן הבריטי. לפי תוצאות המחקר המשותף, הזן שמקורו בדרום אפריקה מצליח לפרוץ במידה מסוימת את ההגנה של שתי מנות החיסון של פייזר.

יחד עם זאת, החוקרים מסייגים ואומרים כי בשלב זה לא ניתן להעריך במדויק את שיעור הירידה ביעילות החיסון. הערכתם היא שיעילותו אינה יורדת באופן דרסטי, משום שאין התפשטות נרחבת של הזן הדרום אפריקאי - והוא מאוד נדיר בארץ, לעומת הזן הבריטי שהוא השכיח כיום בהדבקות המקומיות.

בשלב זה קשה להעריך את שיעור הירידה ביעילות החיסון כנגד הזן הדרום אפריקאי, והערכת החוקרים היא שיעילות החיסון פחותה אך עדיין משמעותית. זה מצטרף לנתוני מחקר של המעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות שהגיע למסקנות דומות ולעוד מחקרים בעולם.

במחקר נדגמו מטופלי כללית שנמצאו חיוביים לקורונה, החל מ-14 יום לאחר קבלת מנת החיסון הראשונה. הוא התבסס על כ-800 נבדקים, מחוסנים ולא מחוסנים, שנמצאו חיוביים לקורונה, וכל הנגיפים שבודדו נשלחו לריצוף גנטי.