-

הדוגמן שכבש את טהראן: מי הזמר שמטריף את המשטר האיראני?

סאסי מנקן, או בעברית סאסי הדוגמן, שובר את הרשת בחודש האחרון עם השיר החדש שלו, שמלווה בקליפ שהופק באמריקה. מהרגע שהקליפ התפרסם, אלפי פרסים באיראן ובגולה צילמו את עצמם רוקדים לצלילי השיר והעלו לרשתות החברתיות, אבל ברפובליקה האסלמית של איראן - בחור צעיר ששר על אלכוהול ובחורות זה ביג דיל
דנה ירקצי
11 באפריל 2021
10:57
עודכן ב 12:07

מי משגע את השלטונות באיראן? רמז: זה לא נתניהו, גם לא מחיר הלחם או הבשר ובטח לא הסנקציות האמריקניות. סאסי מנקן, או בעברית סאסי הדוגמן, שובר את הרשת בחודש האחרון עם השיר החדש שלו טוקיו טהראן - קליפ שהופק באמריקה וכזה שצניעות היא לא החלק החזק שלו.

יכול להיות שאתם מסתכלים על סאסי ואומרים - מה הסיפור? בחור צעיר ששר על אלכוהול ובחורות, לא משהו ששונה מסטטיק ובן-אל, אבל ברפובליקה האסלאמית של איראן, מדינה עם משטר דתי קיצוני שאוסר מכירת אלכוהול ומחייב עטיית חיג'אב זה ביג-דיל. 

המשטר האיראני מיהר לאסור את השמעת השירים של סאסי, אלא שהציבור האיראני שם על זה פס והמשיך להעלות סרטונים של עצמם רוקדים את השירים שלו. סאסי הדוגמן הוא לא הראשון שמנסה להחדיר מסרים מהפכניים באמצעות מוזיקה. מה שמייחד אותו הוא שימוש במוזיקה פרסית משולבת עם מקצבי פופ מערביים.

התרבות הפרסית בת 2000 השנים ידועה בשירה הגבוהה שלה, עם טקסטים כבדים ומילים גדולות מהחיים. גוגוש, אחת מענקיות הזמר הפרסי, שברה 20 שנות שתיקה ושרה נגד האיסור על שירת נשים באיראן אחרי שברחה מהמדינה.

השיר הזה של גוגוש אולי משתמש בשפה גבוהה, אבל הוא לא הפחיד את האייתוללות. לתוך הוואקום הזה נכנס סאסי, שמתגורר בטהרנג'לס, המושבה הפרסית בלוס-אנג'לס. אז מה הסוד שלו? למה הוא מצליח במקום שאחרים כשלו? העם האיראני צמא לשמחה וגם לקצת פריקת עול, וסאסי נותן להם את זה עם פופ מערבי בשפה הפרסית, מילים פשוטות וגסות, רקדניות בלבוש מינימלי וים עקיצות למשטר.

ככל שהמשטר האיראני לעומתי כלפיו, כך הצעירים במדינה ממשיכים לרקוד לצלילי השירים שלו. השירים הפכו למכת מדינה שהגיעה אפילו לבתי הספר. מורות צילמו ילדות וילדים שרים ורוקדים את אחד הלהיטים שלו - "ג'נטלמן", שר החינוך האיראני נלחץ ומיהר לטעון שמדובר בפייק ניוז. אפילו המנהיג העליון חמינאי נדרש להתייחס לנושא.

ההתייחסות של גורמי ממשל לסאסי עושה לו רק טוב. הוא לא תיכנן להיות זמר מחאה והתגובה של המשטר לשירים שלו רק הופכת אותם לפופולאריים יותר. סאסי מנצל את ההתנגחויות עם המשטר כדי להישאר על סדר היום. אחרי שסגן יו"ר הפרלמנט עלי מוטהרי אסר על צפייה בקליפים שלו, סאסי לא נשאר חייב והעלה פוסט ארסי במיוחד, שיותר מהכול לועג לסדרי העדיפויות של המשטר בטהראן.

אבל מה באמת אפשר ללמוד מסאסי הדוגמן וההצלחה שלו באיראן הדתית? הוא בעיקר חושף את זה שהתרבות המערבית כל-כך עמוקה בקרב הצעירים במדינה שמתים לשבור את חומות הבידוד שיצר המשטר. ההצלחה שלו מוכיחה את הכישלון הכי גדול של משמרות המהפכה. השטן הגדול של התרבות המערבית, זה שאיראן נלחמת בו, כבר נמצא בקרבה וכמה שירי פופ מטופשים הספיקו כדי לחשוף את זה.