עבדאללה וחמזה

לראשונה מתחילת המשבר: המלך עבדאללה הנסיך חמזה נצפו ביחד

השניים השתתפו בטקס בקברי המלכים לציון מאה שנה לממלכה ההאשמית
רועי קייס
11 באפריל 2021
14:12

כלי תקשורת בירדן דיווחו היום (ראשון) כי המלך עבדאללה השני ויורש העצר חוסיין פקדו בצוהריים את קברי המלכים כשלצדם נראו כמה נסיכים ובהם גם הנסיך חמזה. הטקס התקיים לציון מאה שנה להקמת הממלכה ההאשמית בעבר הירדן המזרחי. מדובר בהופעה ראשונה של המלך לצד הנסיך חמזה שכזכור חתם על מכתב נאמנות למלך אחרי שהושם במעצר בית בגין ניסיון לפגוע בביטחון ויציבות הממלכה. 

בסוף השבוע שעבר דווח כי הנסיך חמזה בן חוסיין, אחיו למחצה של מלך ירדן, הושם במעצר בית בארמון המלוכה בעמאן וכי עוד 20 ממקורביו נעצרו בחשד לניסיון הפיכה נגד המלך, עבדאללה השני. סוכנות הידיעות הרשמית של ירדן הכחישה את הדיווח וטענה שאין שום הגבלות על הנסיך. אך הנסיך עצמו פרסם תיעוד אישי בו טען כי הוא מצוי במעצר בית וביתו נותק מאינטרנט, כמעט לגמרי. 

אחרי ההכחשות בממלכה הופצה ברשת לפני כמה ימים הקלטה ובה נשמע הרמטכ"ל הירדני מבשר לחמזה שעליו להישאר בביתו ולהפסיק להיפגש עם אנשים. מדובר בהקלטה שהתפרסמה בשני חלקים בחשבון הטוויטר החדשותי "אורדניה נט", המזוהה עם הנסיך חמזה ותומכיו.

בתיעוד נשמעים השניים מתווכחים, אחרי שהרמטכ"ל, יוסף אל-חונטי, אמר לאחיו למחצה של מלך ירדן כי נשמעת ביקורת נגד בית המלוכה באירועים שהוא מגיע אליהם וברשתות החברתיות. "על הנסיך לא ללכת לאירועים כאלה", נשמע הרמטכ"ל בהקלטה. "עליו להיות מחוייב לביקורים משפחתיים רק בתוך המשפחה ההאשמית". אז התעצבן הנסיך ואמר לאחד מאנשיו: "תביאו לאדון את המכונית", ובהמשך תקף: "אתה בא לבית שלי ואומר לי מה לעשות ועם מי להיפגש למען המולדת שלי? אתה בא לאיים עליי ולהגיד לי שלא אצא לראות אנשים? אדוני, אני מבקש ממך... מנגנוני הביטחון באים לאיים עליי?".