צוות רפואי מוביל חולה קורונה בבית החולים שערי צדק
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בגלל המשבר הפוליטי: תוכניות לטיפול נפשי בצוותי רפואה ובמטופלים אינן מיושמות

בין השאר מדובר בתוכניות בהיקף של כ-150 אלף שקלים למתן מענה נפשי לצוותים שעבדו במחלקות הקורונה בארץ
דקלה אהרן שפרן
12 באפריל 2021
08:18

תוכניות לטיפול נפשי בצוותי רפואה ובמטופלים בקהילה אינן מיושמות, משום שהמשבר הפוליטי מונע את אישור תקציבן. כך דווח הבוקר (שני) בכאן רשת ב. בין השאר מדובר בתוכניות בהיקף של כ-150 אלף שקלים למתן מענה נפשי לצוותים שעבדו במחלקות הקורונה בארץ.

תורמים שהסכימו להעביר תקציב למטרה הזאת אם הממשלה תשתתף, הודיעו כי בקרוב ימשכו את ידיהם מהמיזם. סעיפי הקורונה שלא אושרו בממשלה כוללים גם תקצוב של חיסוני קורונה נוספים ורכש בדיקות, וכן את התקצוב לתוכניות "מגן ישראל", "מגן אבות" ו"מגן חינוך".

במשרד האוצר אומרים כי תוקצבו כמה תכניות בתחום בריאות הנפש במסגרת ההתמודדות עם הקורונה, בהיקף של כ-66 מיליון שקלים. באיגוד לפסיכיאטריה אמרו כי העבירו בקשה לתקצוב של יותר מחצי מיליארד שקלים לסיוע בתחום הנפשי.

היום צפויים להיפגש מנכ"ל משרד ראש הממשלה החליפי ויד ימינו של בני גנץ, הוד בצר, עם שר האוצר ישראל כ"ץ וגורמים נוספים במשרד האוצר, בניסיון לפתור את המשבר סביב אישור רכש החיסונים הנוסף. בכחול לבן אומרים שגם אם יושגו הסכמות בפגישה - הנושא לא צפוי לעלות בישיבת הממשלה מחר בערב.

לפני כשבועיים הביעו בכירי משרד האוצר תהיה על חוקיות תהליך רכש החיסונים. החשב הכללי של המשרד יצא במתקפה נגד משרד הבריאות ואמר כי העובדה שישראל התחייבה לרכש חיסונים בלי לחתום על הסכמים כחוק, היא התנהלות חמורה. במכתב ששיגר החשב, יהלי רוטנברג, למנכ"ל משרד הבריאות וליועץ המשפטי של המשרד הוא מטיל ספק בחוקיות האופן שבו מתנהל רכש החיסונים בכלל ורכש החיסונים מול חברת פייזר בפרט בחודשים האחרונים ומונה שורה של אירועים שמעלים תהיות.