שר הביטחון בני גנץ
צילום: דוד כהן, פלאש 90

גנץ במתקפה חריפה: "הפטפטת חמורה – מתכוון לפעול כך שתהיה חקירה"

שר הביטחון ביקר עם מקבילו האמריקני בבסיס נבטים: "אי אפשר להשלים עם קריצות העין וסיפורי המעשיות" • הוא הוסיף כי אם הסרת מדיניות העמימות נובעת משיקול אישי – "זה חמור ביותר בעיניי" • על המאבק עם איראן: "ישראל חייבת לשמר את כושר הפעולה שלה בצורה אמינה, חזקה, טובה ועצמאית"
כרמלה מנשה
12 באפריל 2021
17:00

שר הביטחון בני גנץ מתח היום (שני) ביקורת חריפה על התנהלות מדיניות העמימות על פעולות המיוחסות לישראל. הוא הבהיר בדבריו שהוא לא מתכוון להתייחס לפעולה קונקרטית, והבהיר: "אני כן רוצה להתייחס לנושא הפטפטת. זה חמור ביותר. אני מתכוון לפעול כך שתהיה חקירה בעניין הזה, אי אפשר שכל אחד יפטפט את עצמו לדעת, בלי כל קשר למבצע כזה או אחר. דבריו של שר הביטחון נאמרו במהלך ביקורו של מזכיר ההגנה האמריקני, לויד אוסטין, בבסיס חיל האוויר בנבטים.

"אי אפשר להשלים עם קריצות העין וסיפורי המעשיות של 'גורמים במערב'", הדגיש גנץ. "זה דבר חמור ביותר שפוגע בכוחותינו, פוגע בביטחון ובאינטרסים של מדינת ישראל. זו שערורייה שאין כדוגמתה. תהיה חקירה הכי בכירה שאפשר במדינת ישראל".

במענה לשאלה האם התקיים דיון על שינוי במדיניות העמימות או שמדובר במניעים פוליטיים השיב: "לא היה דיון בנושא. אני חושב שזו התנהגות חסרת אחריות, אם היא נובעת מאינטרסים אישיים או פוליטיים זה חמור ביותר בעיניי", אמר. "אני לא יודע מאיפה זה מגיע, אני יודע מאיפה זה לא מגיע. אני חושב שלראש הממשלה יש ניסיון גדול בתחום המדיני-ביטחוני ולא הייתי מזלזל בו, אני חושב שצריך להרחיק כל שיקול אחר ואני מקווה שזה מה שהוא עושה". 

גנץ התייחס לנושא הסיכון האפשרי של הכוחות במבצעים ואמר: "אנחנו צריכים להפעיל את הכוח שלנו בצורה נבונה ואנחנו עושים את זה מספר שנים. אנחנו מנסים לדחות סיכונים, וזה מה שאנחנו עושים כל הזמן ונמשיך לעשות. איראן עם פוטנציאל גרעיני בנקודה שהיא קרובה אליו, זה דבר שהוא מאוד רע לעולם, לאזור וגם לישראל בסדר הזה. אסור שאנחנו נהפוך את הסדר, זו בעיה של העולם אין מקום שבו איראן לא מעורבת באי יציבות".

"הם מעורבים בעיראק, הם מעורבים בסוריה, לבנון, עזה ותימן. כשתהיה להם יכולת גרעינית זה ייתן להם אפשרות להיות עוד יותר אגרסיביים באזור ואת השלכות האלו אנחנו מנסים כל הזמן להעביר לשותפים שלנו. לכן, מעבר לפעולות הדיפלומטיות והעבודה על הסכם הגרעין ביחד עם ארצות הברית ומדינות נוספות, ישראל חייבת לשמר את כושר הפעולה שלה בצורה אמינה, חזקה, טובה ועצמאית", הדגיש. 

שר הביטחון התייחס גם לביקורו של אוסטין, ואמר שמדובר בביקור שלא מובן מאליו. "בפגישות שוחחנו על כל האתגרים האסטרטגים והביטחוניים: הסכמי הגרעין, ההתבססות האיראנית במזרח התיכון, הנורמליזציה עם מדינות ערב, היחסים עם הפלשתינים, הצורך בחיזוק היחסים עם ירדן ומצרים ועוד מגוון רחב של נושאים ובהם גם הסוגיה של הפעילות הסינית באזור", אמר. לדבריו, "האמריקנים מחוייבים מאי פעם לשמירה על היתרון האיכותי של ישראל במרחב, וכמובן להמשיך את ההסכמות שאליהן הגעתי עם הממשל הקודם לאחר הסכמי הנורמליזציה".

בהתייחסו לסוגיית הסכם הגרעין המתגבש מול איראן, חזר גנץ על עמדת מערכת הביטחון שלפיה ההסכם הקודם אינו טוב: "צריך להמשיך את הלחץ על איראן, ולהגיע להסכם ללא תאריכי תפוגה, ותוך יכולת פיקוח נרחבת ובלתי מוגבלת. מצאנו אוזן קשבת, ויש מחויבות אמריקאית לשיתוף פעולה, גם אם לא תמיד מסכימים ב-100% על כל נקודה", אמר גנץ לכתבים.