הבית שנהרס ב-2017
צילום: הקול היהודי

הבית הלא חוקי נהרס, בעליו יפוצו בכ-200 אלף שקלים

המנהל האזרחי יפצה ב-190 אלף שקלים זוג מבנימין שביתם נהרס ב-2017. הסיבה לפיצוי יוצא הדופן: צו ההריסה נתלה בטעות על הבית הלא נכון
כרמל דנגור
13 באפריל 2021
07:58

בני הזוג מבנימין, שביתם הלא חוקי במאחז נהרס ב-2017, יפוצו באופן יוצא דופן בכ-190 אלף שקלים. כך פורסם הבוקר (שלישי) בכאן חדשות. הסיבה לפיצוי הגבוה היא שצו ההריסה הודבק בטעות על הבית הלא נכון, ובמקרה שבו אין צו הריסה לא ניתן להרוס את הבית – גם אם אין מחלוקת שהמבנה לא חוקי.

הזוג בנה את הבית לפני כארבע שנים ללא היתר על אדמות המדינה במאחז הלא חוקי נווה ארז. עוד לפני שעברו לגור בבית, כבר נתלה על המבנה צו הפסקת עבודה - שמסמן שבקרוב תחליט המדינה באופן סופי להרוס את הבית. 

 הבית שנהרס ב-2017 (צילום: הקול היהודי)

החלטה כזאת אכן התקבלה, אלא שאותו זוג פשוט לא עודכן על כך. אחרי הריסת הבית, בנובמבר 2017, תבע הזוג את המנהל האזרחי. בין היתר נטען בתביעה כי לא ניתן להם זמן להתכונן להריסה ולפנות את חפציהם. 

האישה, שמיהרה למקום אחרי שקיבלה את הבשורה, ביקשה מאנשי המנהל שייתנו לה כמה שעות כדי שתוכל להזיז ממקומו את הבית - קראוון שניתן לשינוע. עוד נטען בתביעה שבמפת ההריסה שהציגו אנשי המנהל לאישה זמן קצר לפני הפינוי, כלל לא הופיע הבית. המנהל האזרחי הכחיש את טענותיהם של הזוג, אבל הודה כי בשל טעות בתום לב הפקח תלה את צו ההריסה על בית אחר במאחז.

עורך הדין אריה ארבוס, שייצג את הזוג: "לצערנו המנהל האזרחי ומשטרת ישראל הרסו בית מגורים של משפחה שלא כדין, ומבלי שניתנה להם אפשרות להתגונן ולהגן על ביתם. אנחנו שמחים שאחרי הגשת התביעה הייתה התעשתות והם הסכימו לפצות את המשפחה על הרס ביתם. יש להקפיד על כל הצעדים הפרוצדוראליים לפני שנוקטים בצעד דרסטי של הרס בית מגורים".