מנדלבליט, ארכיון
צילום: פלאש 90

היועמ"ש: בהיעדר שר משפטים - קבינט הקורנה לא יקבל החלטות

המשבר בממשלה: היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט קבע כי היעדרו של שר משפטים לא תאפשר קבלת החלטות של קבינט הקורונה, שנוכחות השר מחוייבת בו לפי חוק. הקבינט המדיני ביטחוני יוכל להתכנס - "גם אם בדוחק" בתנאי שיהיה איזון בין הגושים
תמר אלמוג ומיכאל שמש
13 באפריל 2021
19:16
עודכן ב 19:25

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנלבליט הודיע הערב (שלישי) על הגבלות שיחולו על כינוס ועדות ממשלתיות בעקבות היעדר שר משפטים מתפקד. לפי היועץ, בהיעדר שר משפטים אפשר לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני "גם אם בדוחק", אך החלטות יכולות להתקבל רק אם יהיה מספר שווה של נציגים לכל גוש. 

קבינט הקורונה לעומת זאת, לא יוכל לקבל החלטות עד שימונה שר משפטים. מנדלבליט ציין שקיימת הוראת חוק מפורשת שלא מתירה את כינוס קבינט הקורונה ללא שר משפטים, זאת גם אם יהיה איזון במספר החברים מכל גוש. גם לגבי ועדת השב"כ, מנדלבליט קבע כי היא לא תוכל להפעיל את סמכויותיה עד למינוי שר משפטים.

אין שר משפטים בישראל - איך זה משפיע עלינו? | תמר אלמוג

"בעת הזו, בהעדר שר משפטים מכהן, שלוש הוועדות הנדונות - הקבינט המדיני-ביטחוני, קבינט הקורונה וועדת השב"כ, אינן יכולות להפעיל את סמכויותיהן ולקבל החלטות בנות תוקף", כתב מנדלבליט, אך סייג: "ביחס לקבינט המדיני ביטחוני, ניתן, גם אם בדוחק, לבוא לכלל מסקנה כי אין מניעה שיפעיל סמכויותיו". 

בשבוע שעבר שלח מנלבליט מכתב חריף לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו כתב: "יש למנות דחוף שר משפטים, בהיעדרו יש השלכות מרחיקות לכת בהבט של סכנה לבריאות הציבור". עוד צוין במכתב, עוסק בדיונים הנוגעים לעצורים ואסירים, כי בגלל שאין שר משפטים, אי אפשר להפעיל חלק מהסמכויות שנוגעות למאבק בקורונה.

אם לא ימונה שר חדש עד ל-21 באפריל, ובהיעדר הסדר חוקי אחר, אי אפשר יהיה לקיים דיוני מעצרים ומאסרים בהיוועדות חזותית. המשמעות היא, שיובאו יותר מ-1,000 עצורים ואסורים ביום מרחבי הארץ, ברכבי ליווי, בלי שמירת מרחק - תוך סיכון ממשי להידבקות בקורונה וכתוצאה מכך תתפשט המגפה.