מתוך הכתבה

בפקקים, במרכולים ובפארקים: האם שנת הקורונה שינתה את הישראלים?

אחרי שנה של קורונה ותקופה ארוכה בבית, חזרנו לעמוד עם עגלה מלאה בקופה המהירה בסופר, להעמיס חצי בית בתא המטען במכונית, להגיע לפארק בשש בבוקר כדי לתפוס פינה של דשא, וכמובן, לצפור גם במעבר חצייה
אלון שרביט
14 באפריל 2021
23:27

אחרי שנה של סגרים, שבה שכחנו מהפקקים, שהתכנסנו עמוק לתוך תוכנו, בלי כתף שתתחכך בנו בתור או כלי רכב שיצפור לנו מאחורה - חזרנו לעמוד עם עגלה מלאה בקופה המהירה בסופר, להגיע לפארק בשש בבוקר כדי לתפוס פינה של דשא, וכמובן, לצפור גם במעבר חצייה. האם כעת, כשהריחוק החברתי הופך היסטוריה, נחזור לתמונות המוכרות במרחב הישראלי?

צפו בכתבה

צריך להודות, אנחנו עם שחי כמו בתוך תוכנית הישרדות, שבה האזרח מתקשה לעמוד בתור, גונב את הנתיב בכביש, אומר "סליחה, אני רק שאלה", ומוריד נוסע לתפוס חנייה. "התרבות של הנהיגה הישראלית, אני חושב שזה רק פה נהוג ככה, בשום מדינה אחרת לא", סיפר משה. 

או שאולי נלמד מההישג הגדול של השנה - איך מדינת "הסמוך" וה"יהיה בסדר" עשתה בית ספר למסודרות שבמדינות העולם. אלון שרביט פגש את משפחת כצמן, שעשתה עלייה מקנדה לישראל, בעיצומה של מגפת הקורונה. הורים וחמישה ילדים שנקודת המבט שלהם עלינו מציבה לנו ראי על חיי היום-יום של הישראלי הממוצע.

אב המשפחה, צביקה, מספר "זה הורג אותי פה, האוטובוסים. הם נוהגים כאילו הם בטוסטוס, לוקחים את כל הרחוב, חותכים פה ושם. בקנדה נהג אוטובוס לא יעז לנסוע מילימטר מחוץ לנתיב שלו". צביקה סיפר על אחת הנסיעות עם הילדים לבית הספר: "אנשים צופרים וצופרים, ובשביל מה? יש בן אדם זקן חוצה את הכביש - תן לו לחצות, והאנשים מאחורה לא יודעים מה קורה ורק חושבים 'למה מתעכבים פה?'".

מול הקצמנים, יש את משפחת מלל, שעשתה את הכיוון ההפוך ועברה לניו זילנד. "אני מאוד מתגעגעת לספונטניות הישראלית, ולאפשרות שתמיד אתה יכול לדפוק על הדלת של השכן כדי לבקש כוס חלב או משהו", סיפרה עדי. 

לסיכום, 73 שנים לעם היושב בציון, שאין לו עדיין שקט, אין סבלנות ואין שלום, אבל יש עם אחד יחיד בעולם שהצליח לחסן את רובו, גאונות שהופכת ים מלוח למים וארץ מדבר לממלכת הייטק. אפילו גשושית שנראית כמו מכונת כביסה העפנו יותר מחודש בחלל. אז כנראה שבכל זאת אנחנו עושים את זה נכון. והקצמנים, הם סיכמו את זה הכי טוב. כשנשאלו מה מספר האושר שהם נמצאים פה בישראל, הם ענו "1,000".