-

50 שנה לפסטיבל הזמר המזרחי

חוגגים עם השירים הגדולים, האומנים שהשתתפו והסיפור מאחורי הפסטיבל
כאן רשת ב
15 באפריל 2021
11:29

במלאת 50 שנה לפסטיבל הזמר המזרחי, כאן רשת ב חוגגת בתוכנית מיוחדת בהגשת עומר בן רובי ועדן ממן עם השירים הגדולים, האומנים שהשתתפו והסיפור מאחורי הפסטיבל. "הפסטיבל נתן הזדמנות ליוצרים מעדות המזרחי להשמיע את קולם ואת יצירותיהם. אוטובוסים עם קהל מעריצים היו מגיעים להריע", סיפרה הזמרת אופירה גלוסקא.

האזינו למשדר המיוחד

רבקה מיכאלי, שהנחתה את הפסטיבל במשך שנים רבות, מספרת: "הפסטיבל נבנה מהרדיו, כחלק מתוכניות מוזיקה עממית מעדות המזרח. זאת הייתה יוזמה של יוסף בן-ישראל, הוא הפך שולחנות והיה עקשן. לא ראו צורך להשמיע את זה עד שזה נעשה פופולרי, לאט לאט אנשים נאבקו כדי להשתתף. שימי תבורי התחיל שם, הרבה זמרים עשו שם קריירה יפה".

בסוף שנת 1970, עשור לאחר פסטיבל הזמר והפזמון הראשון, יסד יוסף בן-ישראל, מנהל מחלקת הפולקלור בקול ישראל, פסטיבל חלופי מקביל - "'למנצח שיר מזמור' - פסטיבל הזמר והפזמון הישראלי בסגנון עדות המזרח". ב-1982 נוסף לו שמה של דרורה בן אב"י שהייתה אחת ממייסדי הפסטיבל ונפטרה כמה חודשים קודם לכן, והוא נקרא "דרור - למנצח שיר מזמור".

התחרות הראשונה התקיימה בערב ט"ו בשבט תשל"א, פברואר 1971, והשתתף בה אנריקו מסיאס כזמר אורח. התחרות התאפיינה בחבר שופטים שבחרו מי יהיו השירים הראשונים. למקום הראשון נבחר השיר "המלאך הטוב יופיע" בביצוע לילית נגר.

למרות שמו והסיבות המוצהרות להקמתו, לקה פסטיבל הזמר המזרחי בעיוות תרבותי מובנה. חרף מגרעותיו, נתן פסטיבל הזמר המזרחי ביטוי ממסדי ראשון לז'אנר עממי מודר זה, וחשף לציבור הרחב מבצעים שלא היו מוכרים לו.

"הייתי מפצח הפסטיבלים", סיפר שימי תבורי, שזכה בשנת 1977 בפסטיבל עם השיר "שחורה ונאוה". תבורי המשיך וסיפר כי השתתף ב-1978 בפסטיבל עם השיר "כינור דוד" שכתב אביהו מדינה, וזכה במקום השני. "זו הייתה תקופה מקסימה ומשגעת - תזומרת ענקית, לייב עם נגנים - לא עם פלייבקים כמו היום. היה כל כף כיף", אומר תבורי. 

תגיות:
מוזיקה