כלא 6

אימת החיילים הכלואים: פרידה מכלא 6 המיתולוגי

עם מעבר בתי הכלא הצבאיים לקרייה החדשה- "נווה צדק", ייסגר בית הכלא המיתולוגי ליד עתלית. רגע לפני שהתרוקן מהכלואים, ביקרנו במקום שעשרות מיתוסים נקשרו בשמו, והיה המוקד למרד האסירים הגדול ביותר בתולדות המדינה
רועי שרון
15 באפריל 2021
22:41

יומו האחרון של כלא 6 הוא הזדמנות מצוינת להיפרד מאחד המיתוסים הכי מאיימים בתולדות צה"ל. זוהי החצר האחורית של הצבא, מוקפת בחומות וסורגים ובתוכה פלוגות כליאה, חדרי האוכל ואיימת הכלואים – אגף המבודדים. כל אלו פורקו בימים האחרונים והועלו על משאיות בדרך לבסיס הכליאה החדש של צה"ל – נווה צדק.

"28 יום מחבוש, ואני תופס ת'ראש", ציטט כלוא אחד את שיר האסירים הפופולארי בכתובת על קירות התא. על הקירות עדויות למאות אלפי החיילים שעברו פה, אחד מהם היה הכתב הצבאי של כאן חדשות רועי שרון, שנכלא ל-21 יום בשנת 1996 אחרי שנרדם בשמירה בלבנון.

כלא 6 בשנות ה-90 היה בעיקר צעקות. הרבה שמאל-ימין, הרבה דלתות נטרקות. תנאי הכליאה אז היו בלתי נסבלים. החום בקיץ התיש, בחורף הקור חדר עמוק פנימה. חיילים שנכלאו בכלא 6 סבלו מהתנכלויות והשפלות של מדריכי הכלואים, עד שבאוגוסט 1997 הר הגעש הזה התפוצץ.  

מרד האסירים הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל יצא אז לדרך. 120 האסירים בהנהגת גרעין קטן של 15 השתלטו על תשעת הסוהרים. המורדים פרצו לארונות החירום ולקחו מהם מוטות ברזל, סכינים וגרזנים. הם תבעו שיפור בתנאי מאסרם. הצבא נענה לדרישות, ביניהם הדרישה לחסינות מהעמדה לדין – אך רגע אחרי תום המרד סירב לכבדו והמנהיגים נשפטו לעונשי מאסר כבדים.

"אנחנו מנחילים את האירוע הזה כבר ביסוד של המפקדים בהכשרה שלהם, בשגרה כל הזמן מדברים איתם על זה, מיישמים את הלקחים ואת המסקנות שהופקו מאותו אירוע מכונן למערך הכליאה של צה"ל", אמרה לכאן חדשות מ"מ מפקדת כלא 6, רס"ן רותם שפירר.

אגף הבידוד היה המקום אליו נשלחו האסירים שנהגו באלימות. כלוא אחד בתא, בלי שרוכים בנעליים, בלי חגורה במכנסיים, בלי ספר, בלי סיגריה, בלי דלת לשירותים. משך השהות בתא נעה בין לילה לשניים, תלוי בהתנהגות הכלוא בתא. את הסיגריה שלהם, או את ההליכה – ביצעו המבודדים בחצר קטנטנה ומוקפת גדרות.

מדריך הכלואים בנימין ביטון: "אני יודע בדיוק מה הם עוברים שם בצד השני, אני יודע בדיוק מה הם מרגישים – שבסופו של דבר הם בלי אבא, בלי אימא, בלי חברה"

אולם בעשור האחרון החיים בכלא הרבה יותר סבירים. אחד הסממנים לכך הוא מדריך הכלואים בנימין ביטון, חב"דניק לשעבר שעלה מברוקלין לישראל. ביטון החל את דרכו בצבא ככלוא. היום מפקד בפלוגה א' בכלא. "זה שונה לגמרי, זה שונה לגמרי מכשאתה בצד השני והיום כשאני על מדים ירוקים עם שרוך ירוק וכומתה כחולה", אמר.

"אני יודע בדיוק מה הם עוברים שם בצד השני, אני יודע בדיוק מה הם מרגישים – שבסופו של דבר הם בלי אבא, בלי אימא, בלי חברה. זה לא החיים שהם רגילים אליהם. ואתה בסוך מגיע אליהם ואתה נותן להם את המקום הזה של להיות בן אדם", אמר ביטון.

"אני ללא ספר אתגעגע למקום הזה", סיכמה המפקדת שפירר את הביקור. "זה מקום שיש בו כל כך הרבה עוצמה ורגש. הרבה מיתוסים, הרבה חוויות, הרבה זיכרונות. וכן, גם הרבה מאוד חיילים".