הכור בנתנז
צילום: אי-פי

איראן הודיעה: הצלחנו להעשיר אורניום לרמה של 60%

בזמן ששיחות הגרעין נמשכות בווינה, יו"ר הפרלמנט האיראני: "רצונו של העם האיראני יצליח לגבור על כל מזימה" • בצל המתיחות עם איראן הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום ראשון
איתמר מרגלית
16 באפריל 2021
11:49
עודכן ב 14:08

יו"ר הפרלמנט האיראני מוחמד באקר קאליבאף צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי הלילה (שישי) הצליחו מדענים איראנים להעלות את שיעור העשרת האורניום לרמה של 60%. קאלביאף כתב בציוצו: "ברכות לאנשים האמיצים של איראן על ההצלחה הזו. רצונו של העם האיראני יצליח לגבור על כל מזימה". בצל המתיחות עם איראן הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס ביום ראשון ב-16:00, כחודשיים מאז הפעם האחרונה.

ראש הארגון האיראני לאנרגיה אטומית עלי אכבר סאלחי אמר שההוראה על העלאת העשרת האורניום התקבלה ברביעי, ובלילה שבין חמישי לשישי הושלמה המשימה. לדברי סאלחי, כעת מפיקים באיראן בשעה תשעה גרם של אורניום מועשר ברמה של 60%. עוד הוא מציין שעבודת העשרת האורניום בנתנז מעולם לא הופסקה לחלוטין, וכי רק באולם אחד הייתה בעיה בהפקת האורניום המועשר.

מוקדם יותר השבוע הודיעו האיראנים על המהלך, והוסיפו כי יציבו 1,000 צנטריפוגות חדשות בכור בנתנז. זו הפעם הראשונה שאיראן תעשיר אורניום לרמה כזו. ראש המשלחת האיראנית לשיחות הגרעין בווינה וסגן שר החוץ, עבאס ערקאצ'י. המהלך נעשה בתגובה לחבלה במתקן להעשרת אורניום בנתנז.

 

אתמול התקיים סבב שיחות נוסף בין איראן למעצמות בנוגע להסכם הגרעין. שר החוץ האמריקני זריף  אמר כי איראן הוכיחה את מחויבותה לדיפלומטיה "לעומת זאת, ממשל ביידן הראה רק את מחיובותו למדיניות 'הלחץ המירבי' של טראמפ". הנציג הרוסי, מיכאלי אוליאנוב צייץ בתום הישיבה "ההתרשמות הכללית הינה חיובית". 

בתחילת השבוע דיווח ה"ניו יורק טיימס" שמתקן נפץ שהוברח לתוך האתר בנתנז התפוצץ באמצעות הפעלה מרחוק וגרם לשיתוק של מערכות החשמל והגיבוי. אמש פורסם בחדשות הערב שגורם מודיעיני אמר כי בסתירה לדיווחים באיראן, בתקיפה במקום נפגעו גם סרכזות מתקדמות, ולא רק סרכזות מיושנות מדגם 1-IR.