-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הקיץ עוד לא כאן - אז למה השרב מגיע כבר מחר?

היום חם מן הרגיל עד שרבי, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. ביום שני צפוי עומס חום כבד. נקודת האור? אפשר להנות מחום אביבי כי הוא לפחות לא כולל את הלחות המטורפת של הקיץ
שרון וכסלר
17 באפריל 2021
02:09
עודכן ב 09:50

בשבוע הבא צפויה התחממות ניכרת ברחבי הארץ, שמגיעה לשיא ביום שני עם 36 מעלות. היום (שבת) תהיה התחממות קלה, אך יהיה חם מהרגיל עד שרבי, בעיקר בהרים ובפנים הארץ. 

כבר היום אנחנו חווים מידות חום של קיץ מעיק, אבל מתחילת השבוע הבא ישרור שרב כבד בכל הארץ. עכשיו בטח תבואו ותגידו: "זהו, הקיץ כאן", אז לא. למה לא? כי שרב מאפיין עונות מעבר - סתיו ובעיקר אביב.

בעונות מעבר המזג משוגע, משתנה במהירות ועובר מקיצוניות אחת לשנייה. השרב בשבוע הבא לא אומר שלא יהיו עוד ימים קרים ואפילו גשם עוד יכול להפתיע. כאימרת הסבתות: "עד שבועות לא מחליפים את הבגדים בארון". נקודת האור? אפשר להנות מחום אביבי כי הוא לפחות לא כולל את הלחות המטורפת של הקיץ.

הטמפרטורות הצפויות מחר: 29 מעלות בירושלים, 25 בתל אביב ובחיפה, 27 בהרי הצפון ו-36 מעלות באילת. 

מאפייני האביב הישראלי

פעילות מזג האוויר באביב בישראל נחלשת, בעיקר בשל התקדמותה צפונה מחדש של הרמה הסובטרופית. הסיבה לירידה בכמות הגשמים היא היחלשות אפיק הרום, מה שגורם בדרך כלל למזג אוויר מעונן עם גשם מקומי, אך לא יותר מכך. האביב בישראל מתרחש בחודשים אפריל ומאי. ביוני לעיתים קרובות מתגבשות כבר המערכות הקיציות והחודש מקבל אופי קיצי מובהק.

שתי המערכות העיקריות שפוקדות את ישראל באביב:

שקע שרבי: בניגוד לשקעים המאפיינים את החורף, באביב מתחילים להיווצר ולהגיע אל ישראל שקעים שרביים. שקע שרבי הוא אזור שבו לחץ האוויר נמוך ביחס לסביבתו בקרקע והוא נוצר בגלל הפרשי הטמפרטורה בין הים ליבשה. השקע הזה לרוב יותר שרב. עם זאת, לפעמים השקע השרבי מגיע לאזור קפריסין והופך לשקע קפריסאי בעל המאפיינים החורפיים.

אפיק ים סוף: זו שלוחה של שקע תרמי שמרכזו באזור סודאן. לרוב האפיק מלווה ברכס רום ולכן לא גורם למשקעים. אולם כאשר נוצר מצב ובו אפיק ים סוף מלווה באפיק רום מפותח דיו, נוצרת הסעה של לחות מהאזורים הטרופיים. לחות זו מגיעה לאזור ישראל, ואם התנאים מאפשרים זאת, מתרחשת קונבקציה ויצירה של ענני סופות רעמים.