הריון, אילוסטרציה
צילום: חן לאופולד, פלאש90

פרסום ראשון | מחקר ישראלי מוכיח: החיסון נגד קורונה לא פוגע בתפקוד השחלה ובפוריות האישה

מחקר שנעשה בהדסה הר הצופים מצא כי במטופלות מחוסנות לא זוהתה השפעה מזיקה על תפקוד השחלה. כמו כן לא נמצא הבדל בין נשים שחוסנו מפני קורונה לנשים שלא חוסנו, במדדים כמו מספר הביציות, איכותן והתפקוד שלהן. ד"ר ענת הרשקו-קלמנט: הדבר מחזק את ההמלצה להתחסן לפני ההריון כדי שהכניסה להריון תהיה מוגנת
דקלה אהרן שפרן
18 באפריל 2021
07:40

פרסום ראשון: מחקר ישראלי מוכיח, לראשונה בעולם, כי החיסון נגד קורונה לא פוגע בתפקוד השחלה בנשים. הממצאים של המחקר, שנערך בבית החולים הדסה הר הצופים בשיתוף עם האוניברסיטה העברית, עשויים להיות עדות מוכחת ראשונה לכך שבניגוד לשמועות שונות, החיסון לא פוגע בפוריות האישה בהקשר זה. על המחקר פורסם לראשונה בתוכנית "הבוקר הזה" (ראשון) בכאן רשת ב והוא בוצע עם החיסונים של חברת פייזר.

המחקר בחן את תפקוד השחלות במהלך טיפולי פוריות בקרב 32 מטופלות. ביניהן מחלימות מקורונה, מחוסנות ונשים שלא היו חולות ולא חוסנו, וכן נשים עם בעיות פוריות ונשים ללא בעיות פוריות. המחקר העלה כי במטופלות מחוסנות לא זוהתה השפעה מזיקה על תפקוד הזקיק, שהוא יחידה תפקודית בשחלה וכי לא היה הבדל בין נשים שחוסנו מפני קורונה לנשים שלא חוסנו במדדים שונים ובהם מספר הביציות, איכותן והתפקוד שלהן.

מובילת המחקר, ד"ר ענת הרשקו-קלמנט, מנהלת היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים הדסה הר הצופים, אמרה לכאן חדשות כי מדובר "בעדות מחקרית ראשונה לכך שהחיסון לא פוגע בתפקוד השחלתי ולא גורם לבעיות פוריות בנשים בהקשר זה". היא הוסיפה כי מדובר במדגם שהוא קטן יחסית, אך הממצאים שלו מובהקים וכי בכוונת החוקרים להמשיך לבחון את הנושא בקרב מטופלות נוספות.

החוקרים מתארים כי במחקר הוכח גם כי בקרב נשים שהתחסנו הנוגדנים הועברו לזקיקים, וכי ניתן לשער כי העובדה שהנוגדנים נמצאים בסביבת הזקיק, תורמת להגנת השחלות במקרה של הדבקה ולסביבה מוגנת טרום הריונית. ד"ר הרשקו-קלמנט אמרה כי הדבר מחזק את ההמלצה להתחסן לפני ההריון כדי שהכניסה להריון תהיה מוגנת. כמו כן, לנוכח העדויות לכך שתחלואה בזמן ההריון עלולה להיות קשה לאם וגם ליילוד, המחקר מוכיח שהחיסון לא משפיע על הכניסה להריון אלא מבטיח הגנה בזמן הריון.