-
צילום: אי-פי

ארה"ב יוצאת מאפגניסטן – איך זה משפיע עלינו?

ביידן הצהיר בשבוע שעבר על עזיבת החיל האמריקני האחרון את אדמת אפגניסטן – וזה רק רמז להמשך. הממשל החדש רוצה להתרחק מהמזרח התיכון כמה שיותר, ומוכן לוויתורים מול איראן בשביל "שקט תעשייתי" | פרשנות
עמיחי שטיין | פרשנות
18 באפריל 2021
13:54

בשבוע שעבר ביידן יצא בהצהרה, שבצל הסערה הפוליטית ואירועי הזיכרון והעצמאות, חלפה בלי יותר מדי תשומת לב בתקשורת הישראלית: ב-11 בספטמבר, יום השנה ה-20 לפיגועים במגדלי התאומים, יעזוב החיל האמריקני האחרון את אדמת אפגניסטן. ובאמת, מה לנו ולאפגניסטן? אבל מאחורי ההצהרה מסתתרת החלטה שמאוד רלוונטית גם לנו.

 כוחות אמריקניים באפגניסטן (צילום: אי-פי)

ממשל ביידן קיבל החלטה שהוא רוצה להתרחק מהמזרח התיכון כמה שיותר. להוציא את החיילים האמריקנים מאפגניסטן ובשלב מסויים גם מעיראק. האמריקנים לא מתכוונים להציג תוכנית גרנדיוזית למזרח התיכון, ומנסים ולנטרל את הנפיצות בחזית האיראנית.

"האיראנים הודיעו על תחילת העשרה של אורניום לרמה של 60%, ומוושינגטון די.סי. הגיעו צפצופים"

השיחות בווינה בניסיון לחדש את הסכם הגרעין בין איראן למעצמות, כשאמריקנים יושבים בחוץ, הן בדיוק המשך התהליך הזה. האיראנים הודיעו על תחילת העשרה של אורניום לרמה של 60%, ומוושינגטון די.סי. הגיעו צפצופים.

האירופים היו מופתעים גם כן מההחלטה האמריקנית להגיע לשיחות, ולהראות רצון מסויים לבוא לקראת האיראנים – זאת למרות ההתבטאויות התקיפות בטהראן והחוסר גמישות מצדם. אבל בוושינגטון כנראה החליטו שהם רוצים לחזור להסכם, ולייצר קצת שקט תעשייתי.

ההתבטאויות והציוצים מווינה בסוף השבוע הדליקו נורות אדומות בישראל, כאן חוששים מאוד מכך שהאמריקנים והאיראנים בדרך לחידוש הסכם הגרעין. גם הסעודים, שמתנגדים להסכם, כנראה מבינים שזה הכיוון – ולראשונה מזה כמה שנים נפגשו עם נציגים איראנים כדי לנסות ולנטרל את המתיחות בין שתי המדינות.

באירופה העריכו השבוע כי יש סיכוי שהחבלה בנתנז, שיוחסה לישראל, עלולה לגרום לכך שארצות הברית דווקא תלך לכיוון איראן, זאת מכיוון שהיא תרגיש שהיא חלשה יותר. בשלב זה, נראה שאולי תוכנית הגרעין האיראנית חזרה כמה חודשים אחורה, אבל בעוד כמה חודשים קדימה, ישראל תראה איך טהראן והממשל האמריקני יחתמו על ההסכם מחדש.