חיסון קורונה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

תו ירוק, בדיקה או להישאר בבית: סנקציות על עובדי מדינה

לפי ההנחיות שפורסמו, אם העובד לא יציג את אחת משתי האופציות - הדבר יוכל להצדיק העברה לתפקיד אחר או הנחיה להישאר בבית • נציב שירות המדינה לכאן רשת ב: נאפשר יום עבודה אחד בשבוע מהבית במשרדי הממשלה
ליאל קייזר ודנה ירקצי
18 באפריל 2021
14:03
עודכן ב 16:35

כפי שפורסם בכאן חדשות: נציבות שירות המדינה הודיעה היום (ראשון) כי מנהלים בשירות המדינה יהיו רשאים לדרוש מעובדיהם להציג תו ירוק, או בדיקת קורונה שנערכה עד שבעה ימים קודם למועד הצגתה - כתנאי להגעתם לעבודה.

לפי ההנחיות שפורסמו, אם העובד לא יציג את אחת משתי האופציות, הדבר יוכל להצדיק העברה לתפקיד אחר או הנחיה להישאר בבית. לגבי האפשרות של בדיקת קורונה, המנהלים יהיו רשאים לדרוש מהעובד את הצגתה כל שבעה ימים. נציב שירות המדינה פרופ' דניאל הרשקוביץ אמר בריאיון לתוכנית צבע הכסף בכאן רשת ב: "נאפשר יום עבודה אחד בשבוע מהבית במשרדי הממשלה. גמישות תעסוקתית זה דבר טוב לכולם".

בתוך כך, לפני כחודש פורסם בכאן חדשות כי משרד האוצר מקדם חקיקה לשלילת מימון ימי הבידוד על ידי המעסיקים והמדינה מעובדים שנכנסו לבידוד משום שבחרו שלא להתחסן נגד קורונה. במקביל, הוחלט לפעול לתיקון החוק כך שעובדים מחוסנים הפטורים מבידוד ייהנו ממימון ימי העבודה - שהחמיצו במקרה שייאלצו להיכנס לבידוד עם ילדיהם.

למרות הסרת ההגבלות על המשק: מחסור בעובדים

מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה היום כי מספר המשרות הפנויות בחודש מארס עמד על כ-112.5 אלף - האומדן הגבוה ביותר מאז תחילת הסקר בשנת 2009. כ-30% מהעסקים חיפשו לגייס עובדים במארס 2021, לעומת 21% מהעסקים בפברואר 2021.

כמו כן, שיעור המשרות הפנויות לחודש מארס הוא 4.43% לעומת ממוצע שיעור משרות פנויות של 3.59% בשנת 2019 ו-2.47% בשנת 2020. עוד עולה מנתוני הלמ"ס כי חל גידול במספר המשרות הפנויות בכלל ענפי המשק הנסקרים בהשוואה לממוצע שנת 2020, והגידול המשמעותי ביותר הוא בענפי אירוח ואוכל, כלומר במלונות ובמסעדות, וכן בענפי הבידור והפנאי ובענפי המסחר. במרבית הענפים הנסקרים מספר המשרות הפנויות גבוה אף ממספרם טרם משבר הקורונה.