נתניהו וריבלין, ארכיון
צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

בג"ץ: החלטת נשיא המדינה על מתן המנדט לנתניהו תקפה

בג"ץ דחה על הסף עתירה בה התבקש להצהיר כי החלטת נשיא המדינה להטיל על ח"כ בנימין נתניהו את התפקיד להרכבת הממשלה אינה סבירה באופן קיצוני ובטלה. הרכב השופטים קבע כי לא נפל פגם במימוש הסמכות הנתונה לנשיא
אמוץ שפירא
18 באפריל 2021
15:08

בג"ץ דחה היום (ראשון) עתירה בה התבקש להצהיר כי החלטת נשיא המדינה להטיל על ח"כ בנימין נתניהו את התפקיד להרכבת הממשלה אינה סבירה באופן קיצוני ובטלה. העתירה נדחתה על הסף ובג"ץ קבע, בין השאר, כי העותרים לא הצביעו על פגם שנפל באופן מימוש הסמכות הנתונה לנשיא.

עוד נכתב כי "לא למותר להזכיר כי לנשיא המדינה מעמד ייחודי כאשר גלומה במוסד הנשיאות סמליות מיוחדת, וכך גם נתונה לנשיא חסינות מוחלטת והיקף הביקורת השיפוטית על הכרעותיו הינו מצומצם ביותר", וכי "כמו גם נוכח פסיקת בית משפט זה, על פיה תקופת בחירות היא תקופה רגישה מבחינה פוליטית, אשר ראוי כי בית משפט ינהג לגביה באיפוק ובריסון".

בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי הוא סבור כי דין העתירה נגד הטלת המנדט להרכבת ממשלה על בנימין נתניהו להידחות, כך השיב בתגובת המדינה שהוגשה לבג"ץ. לדבריו, אין עילה להתערבות שיפוטית בכך. לכך השיבה עו"ד דפנה הולץ לכנר, שייצגה את העותרים כי: "תגובת היועץ המשפטי לממשלה מתעלמת לחלוטין מהבהרות בית המשפט העליון לפיהן, במקרה שלפנינו היקף שיקול הדעת של הנשיא בהטלת הרכבת ממשלה הוא רחב ומהותי".

את העתירה הגישו 70 בני אדם, בראשם נשיאת אוניברסיטת בן גוריון לשעבר, פרופ' רבקה כרמי.