שאול אמסטרדמסקי

ועדות רפואיות מתייחסות לכולנו כמו גנבים? אפשר אחרת

אגם השיקום, ביטוח לאומי או מס הכנסה: המדינה התרגלה לראות בנו גנבים. לכן ככל שמחאת נכי צה"ל מוצדקת, היא נוגעת בסימפטום חוסר האמון שמקובל בכל זרועות המדינה - לא רק בזה שמתייחס לנכי צה"ל
שאול אמסטרדמסקי, פרשנות
18 באפריל 2021
18:23

 ההפגנה שראינו הבוקר מול אגף השיקום של משרד הביטחון זו הפגנה מאוד חשובה, כי בדמוקרטיה חשוב להפגין. אבל המחלה השורשית שאני חושב שאנחנו באמת צריכים להפגין מולה ולשנות אותה לחלוטין היא הרבה יותר גדולה מהסיפור הזה של אגף השיקום במשרד הביטחון.

כל הגופים שמפעילים ועדות רפואיות שקובעות אם לאנשים מגיע או לא מגיע משהו, כולם סובלים מאותה מחלה שנקראת חוסר אמון. המדינה לא מאמינה לנו ולכן אנחנו בתמורה לא מאמינים למדינה. הממשלה והוועדות הרפואיות יוצאות מהנחת עבודה שכולנו גנבים, שקרנים, נוכלים ועכשיו זה התפקיד שלנו להוכיח שאנחנו לא, שבאמת מגיע לנו מה שאנחנו טוענים שמגיע לנו.

דווקא בקורונה היה איזשהו ניסיון לשנות את הסיפור הזה, לתת אמון. רשות המיסים עשתה את שינוי הכיוון הזה. רשות המיסים באה לעצמאיות ועצמאים ואמרה להם: תקשיבו, אתם רוצים לקבל את  המענקים שהממשלה החליטה שאתם צריכים לקבל? סבבה, תחתמו לי כאן שאתם מצהירים שאתם עומדים בתנאים שהממשלה קבעה וקחו את הכסף.

בסוף השנה, בדוח השנתי, אני אבוא לבדוק אתכם. ואם יתברר שמגיע לכם הכסף, יאללה סבבה, הוא שלכם. ואם יתברר שמכל סיבה שהיא, לא משנה למה, לא עמדתם בתנאים,  אני אדרוש את הכסף חזרה. ככה פשוט.יש אמון, קחו כסף, ואם צריך, תחזירו.

אם הממשלה עשתה את זה ברשות המיסים היא יכולה לעשות את זה בכל מקום. לשנות כיוון ולהחליט שאלה התנאים, בואו תחתמו לנו פה שאתם עומדים בכל התנאים האלה וקחו את הזכויות שמגיעות לכם, קחו את הכסף. אנחנו נבוא לבדוק אתכם עוד שלושה חודשים, עוד חצי שנה, עוד שנה. אם לא רימיתם אותי, הכול טוב.

ואם רימיתם אותי, העונש יהיה מאוד מאוד קשה. שנה בכלא, שנתיים, שלוש, לא יודע מה, שהמחוקק יקבע. אם הממשלה תעשה את שינוי הכיוון הזה ראשונה זה מילולית יהיה צעד בונה אמון. ואז יגיע המבחן של הציבור ואני חושב שהממשלה תלמד שמי שנותן אמון, מקבל אמון חזרה.