חיסוני חברת פייזר במרכז הרפואי שיבא, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

ישראל חתמה עם פייזר ומודרנה על הסכם לרכישת חיסונים לשנה הבאה

שתי החברות יספקו 18 מיליון מנות חיסונים עד סוף 2022 • משרד הבריאות מתכנן: תו ירוק לילדים לא מחוסנים לאחר בדיקת קורונה. ילד יוכל לקבל תו ירוק שיהיה תקף לכמה ימים
גילי כהן ונוב ראובני
19 באפריל 2021
08:07
עודכן ב 22:27

ברקע המשבר סביב רכש החיסונים, ישראל חתמה היום (שני) על הסכם עם חברות התרופות פייזר ומודרנה לרכישת מיליוני חיסונים נגד קורונה עד לסוף השנה הבאה. אחר הצוהריים הודיעה לשכת ראש הממשלה על ההסכם עם פייזר. הלילה נמסר כי הסכם דומה נחתם גם עם חברת התרופות מודרנה. על פי ההסכם יספקו לישראל שתי חברות התרופות 18 מיליון מנות חיסון.

בסביבת שר הביטחון בני גנץ אמרו לאחר הודעת לשכת רה"מ על ההסכם עם פייזר: "קרה בדיוק מה שאמרנו כל הזמן - יש כסף בקופסאות, לא צריך להגדיל את הגירעון". על פי תוכנית הרכש המקורית, שדרשה את אישור הממשלה, היו אמורים להירכש 36 מיליון חיסונים. כעת ירכשו עשרה מיליון חיסונים בלבד.

לפני כשלושה שבועות הביעו בכירי משרד האוצר תהייה על חוקיות תהליך רכש החיסונים. החשב הכללי של המשרד יצא במתקפה נגד משרד הבריאות ואמר כי העובדה שישראל התחייבה לרכש חיסונים בלי לחתום על הסכמים כחוק, היא התנהלות חמורה.

במכתב ששיגר החשב, יהלי רוטנברג, למנכ"ל משרד הבריאות וליועץ המשפטי של המשרד הוא הטיל ספק בחוקיות האופן שבו מתנהל רכש החיסונים בכלל ורכש החיסונים מול חברת פייזר בפרט בחודשים האחרונים ומונה שורה של אירועים שמעלים תהיות.

משרד הבריאות מתכנן: תו ירוק לילדים לא מחוסנים

אחרי שנה של זום וחצאי כיתות, במשרד הבריאות מתכננים לאפשר לילדים לקבל תו ירוק גם באמצעות בדיקות קורונה רגילות. זאת כיוון שכניסתם לאירועים ומסעדות עדיין נמנעת בשל היותם לא מחוסנים וגם בשל כישלון הבדיקות המהירות, שאינן כדאיות עבור רוב העסקים.

על פי הנוהל החדש, אם יאושר, ניתן יהיה ללכת למתחם בדיקה של קופות החולים או פיקוד העורף, לעשות בדיקה ואם התוצאה שלילית - ניתן יהיה לקבל תו ירוק שיהיה לו תוקף של כמה ימים.

 

על פי בכרים במשרד הבריאות, האפשרות הזאת תותנה ככל הנראה רק לילדים, ההחלטה בנושא תתקבל בימים הקרובים. החלטה נוספת שצריכה להתקבל היא אם הבדיקות הללו יאפשרו כניסה לכל המתחמים והאירועים שמתקיימים במסגרת התו הירוק, או רק לפעילויות מסוגים מסוימים.