-

מתקרבים לרכב ורוגמים באבנים: תיעוד ניסיון הלינץ' ביפו

הצעיר הגיע ליפו ונקלע למהומות שאירעו אמש • פלסטינים רגמו באבנים והציתו רכב ישראלי שנכנס לכפר באזור רמאללה • האלימות בשער שכם נמשכת: צעיר שפך קפה רותח בפניו של חובש כיפה • מנכ"ל הישיבה, שהותקף ביפו: "יש רוב יהודי פה, לא דוחקים אף אחד החוצה"
דניאל אלעזר וכרמל דנגור
19 באפריל 2021
08:05
עודכן ב 21:04

לאחר שצעיר נקלע אמש למהומות ביפו ועבר ניסיון לינץ', הערב (שני) התפרסם תיעוד של המקרה. בתיעוד נראים התוקפים מתקרבים לרכבו של הצעיר ומיידים לעברו אבנים. בתוך כך, גם הלילה המשטרה נערכת להפרות סדר אחרי ארוחות הרמדאן, אך יש אופטימיות שהפרות הסדר יירגעו. 

בתוך כך, פלסטינים הציתו רכב ישראלי שנכנס לכפר עין יברוד. לא היו נפגעים. חמישה ישראלים שנכנסו לכפר זוהו על ידי פלסטינים, שיידו לעברם אבנים. הישראלים ברחו מהכפר רגלית, אבל השאירו שם את הרכב.

המשטרה עצרה היום שלושה חשודים, בהם שני קטינים, במעורבות בשפיכת קפה רותח בפניו של עובר אורח חובש כיפה הבוקר בשער שכם בירושלים ובצילום של המעשה. בתיעוד נראה אחד החשודים עוקף בהליכה את האיש, שופך בפניו את המשקה ונמלט. 

הבוקר תיאר מנכ"ל ישיבת ההסדר ביפו שהותקף אתמול, משה שנדוביץ את שאירע: "הלכתי עם הרב מאלי לראות קרקע למגורים של תלמידים. תוך שניות אמרו לנו לעוף מהמקום, התחילו לקלל ולהכות". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוא אמר: "אני לא מבין למה ביפו, בישראל, ראש ישיבה צריך לחטוף מכות. התרחקנו משם והזעקנו משטרה". 

האזינו לריאיון המלא עם משה שנדוביץ בכאן רשת ב

שנדוביץ ציין שהתקיפה לא הרתיעה אותם: "אנחנו ממשיכים הלאה, עוד מוסדות ועוד פעילות. יש לנו מאות מתנדבים וגם משפחות ערביות מקבלות עזרה בחיוך". מנכ"ל הישיבה הגדיר את האירוע כקיצוני: "זה לא חבר'ה צעירים שעושים מעשה קונדס, מדובר באנשים בוגרים שבלי שיח מיד תוקפים".

 

"יש רוב יהודי ביפו", הוא הוסיף. "אנחנו לא דוחקים אף אחד החוצה. אם מישהו מרגיש שדוחקים אותו הוא מוזמן לקנות שטח ולהתפתח כמונו. הקהילות ביפו נחלשו, הן צריכות חיזוק ואנחנו באים לחזק אותן. אני לא עושה את זה כקונטרה לערבים, אלא בשביל היהודים".

"יש שמנסים להרוס את הדו-קיום"

תושב שכונת עג'מי גבי מגנזי סיפר הבוקר על השגרה האלימה שחווים תושבי העיר. "כמעט כל משפחה חווה כאן הטרדות", הוא תיאר בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב. "בשנה וחצי שאני גר כאן פינצ'רו לי עשרה צמיגים, זורקים אבנים על החלונות ויש גנבות". 

האזינו לריאיון המלא עם גבי מגנזי לכאן רשת ב 

מגנזי טען שההטרדות והתקיפות מכוונות ליהודים, והסביר: "לאורך השבוע כשאני מסתובב ברחוב והמראה שלי הוא של חילוני אני הולך רגיל, אבל בשבת כשאני עם בגדי שבת וכיפה אני חוטף קללות ויריקות. אנחנו חיים בדו קיום, אבל יש פה כמות לא מבוטלת של אנשים שמנסים להרוס". 

יו"ר בל"ד ותושב יפו, חבר הכנסת סמי אבו-שחאדה, התייחס לאירועים גם כן ואמר לרן בנימיני: "אני אף פעם לא קראתי לאלימות ולא חשבתי להצדיק אלימות. אבל צריך לראות מיהו הרב אליהו מאלי ומה זה הפרויקט של 'להתנחל בלבבות'. אנשים שבאים לעיר מעורבת ורואים בה משהו שצריך לשנות, שמדברים על 'עיר נקייה' ו'שכונה נקייה' - זה מסוכן". 

בעימותים שפרצו הלילה ביפו נפצעו קל שני שוטרים. מפרי הסדר הציתו פחי אשפה והשליכו אבנים וזיקוקים. כמה מהם קראו "מתנחלים הביתה", "יפו ליפואים" ו"בדם ואש נפדה את יפו". המשטרה עצרה שלושה חשודים בהפרות. האירועים התקיימו לאחר שמוקדם יותר אתמול הותקפו מנהל ישיבת ההסדר ביפו, הרב אליהו מאלי, ומנכ״ל הישיבה שנדוביץ. שני חשודים בתקיפה נעצרו.