נתניהו בכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מיקי זוהר בוועדה המסדרת: מבינים שאנחנו בדרך לאופוזיציה

לאחר המפלה של נתניהו בהצבעה בכנסת, הוועדה המסדרת התכנסה לראשונה. יו"ר הוועדה מיקי זוהר אמר במהלך ההתכנסות: "אני מודה ואומר בצורה ברורה - רע"מ והמשותפת שותפים". הישיבה ננעלה בלי הסכמות - לא מונו סגנים ליו"ר הכנסת
יערה שפירא
19 באפריל 2021
22:28
עודכן ב 05:33

שידור חי בכאן 11

אחרי המפלה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בהצבעה על הרכב הוועדה המסדרת, התכנסה אתמול (שני) הוועדה לראשונה. יו"ר הוועדה מיקי זוהר אמר במהלך ההתכנסות כי בליכוד מבינים ומפנימים שהם בדרך לאופוזיציה. "יו"ר האופוזיציה יהיה בנימין נתניהו, אתם חושבים שאנחנו לא יודעים להיות אופוזיציה?", אמר זוהר. 

הישיבה ננעלה בלי הסכמות והכנסת נשארה משותקת. יו"ר הוועדה זוהר סרב להעלות להצבעה הצעה נגדית להצעתו להמלצה לבחירת מספר שונה של סגני יו"ר הכנסת. ח"כ מאיר כהן מיש עתיד הציע לבחור שלושה סגנים ליו"ר הכנסת שמשתייכים לגוש השינוי, מעבר ליו"ר הכנסת לוין ויעקב מרגי מסיעת ש"ס. זוהר הודיע כי הוא יחדש את דיוני הוועדה רק לאחר שיושגו הסכמות.

זוהר הוסיף: "אני מודה היום ואומר בצורה ברורה - רע"מ והמשותפת, חד הם. שותפים". הצעתו של זוהר למינוי שני סגני יו"ר נפלה. ימינה היו בין המתנגדים. זוהר אמר: "צר לי לראות שגם ימינה קיבלה החלטה להצביע נגד ההצעה".

בוועדה המסדרת יהיו 16 חברים לגוש נתניהו, וגם זה אם כוללים בהם את חברי ימינה. 16 חברים יהיו גם לגוש מתנגדי נתניהו ועוד חבר לרע"מ, שתשמש לשון מאזניים.

מוקדם יותר אמש, אישרה המליאה את הצעת גוש מתנגדי נתניהו להרכב הוועדה המסדרת. המהלך התאפשר בזכות תמיכה מפתיעה של רע"מ, שהוסכמה בפגישה שקיים מנסור עבאס עם יו"ר יש עתיד יאיר לפיד מעט לפני ההצבעה. ההצעה אושרה למרות ההסכמות בין הליכוד לימינה קודם לכן על הרכב הוועדה. 60 חברי כנסת הצביעו נגד הצעת הליכוד ו-58 בעד. 

כעת, אחרי שיתוף הפעולה בהצבעה, מתקיימים מגעים בין לפיד לעבאס לתמיכה במאיר כהן לתפקיד יו"ר הכנסת. בהצבעה עצמה, חברי הכנסת של רע"מ יצאו מהמליאה וחזרו ברגע האחרון כדי להצביע. על פי ההסכמות בין עבאס ללפיד, רע"מ תעמוד בראש הוועדה למלחמה בפשיעה הערבית, תקבל מקום בוועדת הכספים ואת תפקיד סגן יו"ר הכנסת.