מתקן בנתנז, ארכיון

ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן: הנזק שנגרם בפיצוץ בנתנז תוקן, חלק מהצנטריפוגות שבו לעבודה

לפי עלי אכבר סאלחי, הכבלים שנפגעו בחבלה במתקן הגרעיני בנתנז הוחלפו במהירות וכעת מחוברת אספקת החשמל העיקרית למתקן • כתבה נרחבת בניו יורק טיימס ציטטה בכירים איראניים שרואים את הפגיעות במדענים ובמתקני הגרעין כעדות לנוכחות משתפי פעולה עם ישראל במדינה. בכיר בפרלמנט אף צוטט כמכנה את איראן "גן עדן למרגלים"
מאיה ראכלין וגיא בריצמן
20 באפריל 2021
17:21
עודכן ב 19:32

הפגיעה במפעל העשרת האורניום בנתנז: ראש הארגון לאנרגיה אטומית של איראן עלי אכבר סאלחי אמר היום (שלישי) שהנזק שנגרם למפעל העשרת האורניום בנתנז תוקן, אספקת החשמל למתקן חודשה וכמה מהצנטריפוגות שניזוקו חזרו לעבוד. 

בתוך כך, גורמים באיראן מודאגים ביותר, מכיוון שמהמתקפות האחרונות שמיוחסות לישראל עולה שיש רשת יעילה של משתפי פעולה בתוך איראן שהרשויות לא מצליחות לאתר. כך דווח היום (שלישי) בכתבה נרחבת בנושא שפורסמה בניו יורק טיימס. בדיווח מתארים גם שכשמוחמד חיג'אזי, סגן מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, מת מהתקף לב, עלה מיד החשד שיש כאן מעורבות זרה.

המתקפות האחרונות שנרשמו באיראן, בראשן הפיצוץ במפעל בנתנז שמיוחס לישראל, הדליקו נורות אדומות בטהרן.  על פי הדיווח, המתקפות האחרונות מייצגות קפיצה במערכה ארוכה מאד של שירותי הביון בישראל ובארצות הברית, בניסיון לערער את האיומים שמגיעים מאיראן. עוד עולה מהדיווח שהפגיעות האחרונות פוגעות במוניטין של המודיעין של משמרות המהפכה, שאחראי על שימור אתרי גרעין ומדענים.

בכתבה מצוטט בכיר בפרלמנט האיראני שאמר כי המדינה הפכה ל"גן עדן למרגלים". מפקדם לשעבר של משמרות המהפכה קרא לביצוע שידוד מערכות בגופי המודיעין וההגנה באיראן ונטען שמחוקקים דרשו את התפטרותם של בכירי מערכת המודיעין בעקבות סדרת פעולות המיוחסות לישראל. 

בשבוע שעבר ארע פיצוץ במתקן העשרת אורניום בנתנז באיראן. גורמי מודיעין טענו שהנזק מהפיצוץ פגע משמעותית בהתקדמותה של איראן בדרך להשגת האורניות המועשר הרמה המבוקשת. איראן האשימה את ישראל בפיצוץ וקראה לו "טרור גרעיני". הרשויות במדינה סימנו חשוד בביצוע הפעולה, אך הוא נמלט מאיראן