נמל התעופה בן גוריון, ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פרסום ראשון: הצמידים האלקטרוניים לשבים מחו"ל - מחודש מאי

המתווה המסתמן: החוזרים לישראל שאינם מחוסנים או מחלימים יחויבו בבידוד ביתי עם צמיד אלקטרוני. מי שיסרב לאיזוק - יופנה לבידוד במלונית
דקלה אהרן שפרן
21 באפריל 2021
07:57

פרסום ראשון: הפיקוח האלקטרוני על השבים מחו"ל יחל, ככל הנראה, בתחילת חודש מאי. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. המתווה המסתמן למנגנון הוא שכל מי שחוזר לישראל ואינו מחוסן או מחלים יחויב בבידוד ביתי עם צמיד אלקטרוני. מי שיסרב לאיזוק, יופנה לבידוד במלונית.

במשרד הבריאות אמרו כי מדובר במנגנון נוסף לאכיפת בידוד ולא בחלופה לבידודים. בימים אלה בוחנים במשרד את המתווה הסופי להפעלת מנגנון הפיקוח האלקטרוני.

בחודש שעבר אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את חוק הפיקוח באמצעות צמיד אלקטרוני. הפיילוט נכנס לתוקפו שבוע קודם לכן עם 100 איש ביום. החוק מציין מקרים חריגים שיורשו לשהות בבידוד ביתי בלי פיקוח אלקטרוני מנימוקים הומניטריים או משיקולי בריאות, וכן קטינים בני פחות מ-14 ומי שמונה לו אפוטרופוס.

על פי החוק, חברה פרטית הוסמכה להפעיל את אמצעי הפיקוח האלקטרוני ולתחזק אותם, על פי נוהל שקבע משרד הבריאות באישור היועץ המשפטי לממשלה. החוק מציע שהמידע שיתקבל בחברה יישמר במאגר של משרד הבריאות - הוא יימחק לכל המאוחר בתום תקופת הבידוד. עם זאת, החברה המפעילה תעביר למשרד הבריאות ולמשטרה מידע על מי שיפר לכאורה את הבידוד והמידע הזה יישמר במשך חודש.

כיום מחויב בבידוד כל מי ששב מחו"ל ולא חוסן מפני קורונה או החלים. אדם שמגיע לישראל מחויב לעבור בדיקת PCR ובמקרה שהדגימה חוזרת חיובית, היא מועברת לריצוף גנטי כדי לברר באיזה וריאנט של הנגיף מדובר. בדיון במליאת הכנסת בה אושר החוק, אמר סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש כי רוב מכריע של משתמשי הצמיד האלקטרוני הקפידו על הבידוד הביתי.