מתקן גרעיני באיראן
צילום: אי-פי

איראן לסאב"א: נתקין עוד 4 סרכזות מתקדמות בנתנז

המשלחת הישראלית לארה"ב תחשוף לאמריקנים מידע על פעילות איראן. ראש המוסד, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, ובכירים נוספים ינסו לשכנע את האמריקנים להמשיך להפעיל לחץ על טהראן • בישראל חוששים: ארה"ב תסיר סנקציות על איראן – ותנקוט קו פשרני
גילי כהן
21 באפריל 2021
23:39

טהראן הודיעה היום (רביעי) רשמית לסוכנות האו"ם לאנרגיה אטומית על כוונתה להרחיב את פעילות העשרת האורנויום עם סרכזות מתקדמות במתקן הגרעין התת-קרקעי בנתנז. לפי הדיווח של הסוכנות, איראן מתכננת להתקין עוד ארבע סרכזות, נוסף על השתיים הקיימות כעת.

מאוחר יותר אמר גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני שארצות הברית הפגינה שקיפות כלפי ישראל בנוגע למשא ומתן על חזרה להסכם הגרעין עם איראן והיא תוסיף לעשות כן. "אנו מודעים לכך שיש אי הסכמות עם ישראל ונדון בכך איתם בשיחות, נגלה שקיפות", אמר הבכיר בתדרוך לעיתונאים. הוא הוסיף שהממשל האמריקני מקיים שיחות עם נציגי ישראל לפני ואחרי כל סבב שיחות על חזרה למשא ומתן עם איראן.

לדבריו, גם אם תהיה הסכמה על חזרה להסכם, ארצות הברית לא תסיר את העיצומים הנוגעים לסיוע איראני לחיזבאללה ותמשיך לפעול נגד פעולות איראניות שנוגדות את האינטרסים שלה עצמה או של בנות בריתה באזור. הוא אף טען כי הממשל לא יסכים לדרישה האיראנית שארצות הברית תסיר תחילה את כל העיצומים הקשורים להסכם הגרעין ורק אחר כך טהראן תחזור להתחיבויותיה ותפסיק את העשרת האורניום. "אנו פתוחים לסוגים שונים של תרחישים בנוגע לסדר הפעולות, אולם מצב שבו ארצות הברית עושה הכל לפני שאיראן עושה משהו, אינו מקובל", אמר הגורם הבכיר.

כל הצמרת הביטחונית הישראלית תגיע בתחילת השבוע הבא לארצות הברית כדי לשכנע את הממשל להמשיך להפעיל לחץ על איראן בסוגיות ביטחוניות. בין השאר מדובר בראש המוסד, ראש המל"ל, הרמטכ"ל, ראש אמ"ן, וראש אגף אסטרטגיה ואיראן במטכ"ל, לצד שורה של גורמים נוספים מהגופים הביטחוניים הללו. השיחות יתמקדו בסוגיות מודיעיניות, וישראל צפויה לחשוף מידע הקשור לפעילות האיראנית בפני האמריקנים, ולהעמיק את שיתופי הפעולה המודיעיניים בין המדינות.


במקביל, בישראל חוששים שארצות הברית תסיר סנקציות משמעותיות מעל איראן, כאלה שאינן קשורות רק להסכם הגרעין - ותנקוט בקו פשרני יחסית בשל רצונם להתקדם להסכם עוד לפני הבחירות באיראן בחודש יוני.

מוקדם יותר דווח כי גורמים המעורים בשיחות הלא-רשמיות בין בווינה מסרו ל"וול סטריט ג'ורנל" כי ממשל ביידן אותת שבכוונתו להקל בעיצומים משמעותיים עבור הכלכלה האיראנית – גם בתחום הנפט, הפיננסים ותחומים נוספים. עם זאת מציינים הגורמים כי שבועות קשים צפויים בהמשך, זאת בשל לחצים פוליטיים פנימיים גם על הצד האמריקני וגם על זה האיראני. 

כמו כן, גרמניה, בריטניה וצרפת פרסמו היום הודעה משותפת בנוגע לשיחות על הסכם הגרעין עם איראן. המעצמות הודיעו כי ישנה התקדמות אבל "יש עוד דרך מסוימת לפנינו". הם הוסיפו בהודעתם, במסר שנועד ככל הנראה לישראל: "אנחנו מגנים פעילות הסלמתית על ידי כל מדינה או גורם שנועדה להסלים את המצב".