אתר בנייה בבני ברק
צילום: גילי יערי, פלאש 90

כאן לא בונים: כך הקורונה גרמה דווקא לעלייה במחירי הדיור

הקורונה לא השפיעה על שוק מכירות הדיור בישראל, אבל פגעה במתן ההיתרים להתחדשות עירונית - חלה ירידה של 25% במתן ההיתרים, וכתוצאה מכך מחירי הדירות ממשיכים לעלות
דנה ירקצי | משחקי הכיס
23 באפריל 2021
16:38

הקורונה לא השפיעה על שוק מכירת הדיור בישראל, אבל פגעה במתן ההיתרים להתחדשות עירונית. בשנה האחרונה חלה ירידה של 25% במתן ההיתרים, וכתוצאה מכך מחירי הדירות ממשיכים לעלות.

"הוועדות המחוזיות לא התכנסו", מסביר חיים אביטן, מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, "ואם הן התכנסו, זה היה בצורה לא שגרתית. גם חוסר הוודאות יצר אצל היזמים פחות רצון לקדם את התוכניות".

לא רק הגבלות הקורונה השפיעו על מתן ההיתרים, אלא גם חוסר היענות של עיריות רבות להקל על מימושי פרויקטים. "אם המגמה הזו תימשך, ואנחנו נמשיך לראות שהעיריות מתייחסות לפרויקטים של פינוי-בינוי ביחסי אהבה-שנאה – ברמה ההצהרתית רוצות בהם וברמה הביצועית עושות כל שביכולתן למנוע אותם – אז אנחנו נמשיך לראות עלייה במחירי הדיור", אומר אוהד דנוס לשעבר יו"ר לשכת שמאי מקרקעין.

איפה לקוח הכי הרבה זמן להוציא היתרי בנייה? בכפר סבא זה לוקח 4 שנים ו-9 חודשים, בגבעתיים 4 שנים ו-7 חודשים, וברמת גן 4 שנים ו-6 חודשים. ובאילו ערים מוציאים היתרים הכי מהר? בבני ברק זה לוקח שנה ו-8 חודשים, ובנתניה ורחובות שנה ו-9 חודשים.

"אפשר לסכם את זה במילה אחת: הזוי", אומר עמוס דבוש מנכ"ל קרדן נדל"ן. "אין שום היגיון שהוצאת היתר בנייה תיקח כל כך הרבה שנים, ולא משנה למה זה קורה או מה התירוצים".