חיות ומנדלבליט
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הנשיאה חיות: החלל השלטוני הזה מתקבל על הדעת?

בג"ץ דן בשתי עתירות המבקשות להורות לממשלה למנות שרים קבועים בחמישה משרדים, ובמיוחד במשרד המשפטים • נציגי העותרים טוענים שיש חלל שלטוני שפוגע בתפקוד הממשלה ומשתק את הקבינט המדיני-ביטחוני ואת קבינט הקורונה
אמוץ שפירא
22 באפריל 2021
13:12

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, מתחה היום (חמישי) ביקורת על הממשלה. בדיון בבג"ץ הדן בשתי עתירות המבקשות להורות לממשלה למנות שרים קבועים בחמישה משרדים, ובמיוחד במשרד המשפטים שאלה הנשיאה האם החלל השלטוני הזה מתקבל על הדעת. את העתירות הגישו התנועה לטוהר המידות והתנועה לאיכות השלטון. נציגי העותרים טוענים שיש חלל שלטוני שפוגע בתפקוד הממשלה ומשתק את הקבינט המדיני-ביטחוני ואת קבינט הקורונה.

אין בישראל שר משפטים - איך זה משפיע עלינו? תמר אלמוג

שופטי בג"ץ מתחו ביקורת על כך שהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לא הציג פתרון למצב שמהיום אין אפשרות לקיים דיוני מעצרים בהיוועדות חזותית בהיעדרו של שר משפטים. השופטת חיות הוסיפה שהמצב היה צפוי וידוע גם ליועץ המשפטי לממשלה ולא נעשה דבר. השופטים הפסיקו את הדיון כדי לקבל עמדה ברורה יותר מטעם מנדלבליט.

לפי כעשרה ימים מנלבליט הודיע על הגבלות שיחולו על כינוס ועדות ממשלתיות בעקבות היעדר שר משפטים מתפקד. לפי היועץ, בהיעדר שר משפטים אפשר לכנס את הקבינט המדיני-ביטחוני "גם אם בדוחק", אך החלטות יכולות להתקבל רק אם יהיה מספר שווה של נציגים לכל גוש.

קבינט הקורונה לעומת זאת, לא יוכל לקבל החלטות עד שימונה שר משפטים. מנדלבליט ציין שקיימת הוראת חוק מפורשת שלא מתירה את כינוס קבינט הקורונה ללא שר משפטים, זאת גם אם יהיה איזון במספר החברים מכל גוש. גם לגבי ועדת השב"כ, מנדלבליט קבע כי היא לא תוכל להפעיל את סמכויותיה עד למינוי שר משפטים.