מטוס אייר אינדיה

בישראל שוקלים לעצור את כל הטיסות הישירות מהודו

למרות ההמלצה לא לטוס להודו - הטיסות הישירות אליה מישראל נמשכו • ביום רביעי הומלץ על עצירה מוחלטת של הגעת הנוסעים, ובמשרד הבריאות סירבו • אזרח הודי שאושפז אמש בבית החולים איכילוב בתל אביב ונמצא חולה בקורונה, נכנס לישראל בימים האחרונים באחת הטיסות
שרון עידן
26 באפריל 2021
11:22
עודכן ב 07:58

עדכון 27.04: בכירים במשרד הבריאות וגורמים נוספים מקיימים דיון חירום –  על הפרק נבחנת האפשרות להפסיק טיסות, או לחייב בידוד במלונית, למדינות שנמצאות ברשימת האזהרה של משרד הבריאות.

במשרד התחבורה דנו היום (שני) על ביטול מוחלט של הטיסות מהודו. זאת, על רקע העלייה בתחלואה במדינה. במשרד התחבורה וברשות שדות התעופה פנו בשעות האחרונות לגורמי משרד הבריאות כדי לבחון במידת הצורך את הכנסתם לבידוד של הנוחתים בטיסות הישירות מהודו. במשרד הבריאות הנחו כי הנוסעים הזרים המגיעים מהודו יילקחו לבידוד במלוניות פיקוד העורף והנוסעים הישראלים יועברו לבידוד ביתי.

מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשר שלמון, אמר בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בתוכניתם בכאן רשת ב כי לא ברור אם הודו היא המדינה הכי מסוכנת מבחינת תחלואת הקורונה, "אבל נצמצם כניסה ממנה, גם של תושבים זרים". שלמון הוסיף כי כרגע אין עדות שהחיסונים לא יעילים כנגד הווראינט שמגיע מהודו.

האזינו לריאיון עם מנהל המחלקה ליחסים בין לאומיים במשרד הבריאות, ד"ר אשר שלמון, בכאן רשת ב

ד"ר שלמון התייחס גם להסרת ההגבלות בארץ והחזרה היחסית לשגרה. "התחלואה בארץ מאוד נמוכה כרגע, יש דיכוי רחב של ההדבקות בנגיף", אמר שלמון אך הדגיש: "מקווה שאנחנו לא חיים בגן עדן של שוטים - עדיין צריך להיזהר, לפחות לעוד חצי שנה. הקורונה לא מאחורינו".

כבר ביום רביעי בשבוע שעבר המליצו למשרד הבריאות על עצירה מוחלטת של הגעת נוסעים, ובהם בעלי אישורים מיוחדים, סטודנטים ועובדים מהודו. במשרד הבריאות סירבו למרות ההמלצות בדיונים הפנימיים במשרד. גם ההמלצה להכניס את כל הישראלים השבים מהודו למלונית לא התקבלה. במשרד טענו בדיונים פנימיים וכמענה למשרד התחבורה, שעצירת טיסות מהודו לא מומלצת כי אנשים יגיעו בקונקשן דרך טורקיה או האמירויות. עדיף טיסות ישירות שיהיה יותר קל לסמן את הנוסעים, נטען.

מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי הטיסות הישירות בין הודו לישראל נמשכות, אף שמשרד הבריאות המליץ לישראלים שלא לנסוע להודו בשל הזינוק בתחלואה בקורונה. הערב תנחת בנתב"ג טיסה ישירה של "אייר אינדיה" מניו דלהי. אזרח הודו שאושפז אמש בבית החולים איכילוב בתל אביב ונמצא חולה בקורונה, בא לישראל בימים האחרונים באחת הטיסות.

בהודו אובחנו בשבוע החולף לא פחות משני מיליון נדבקים בקורונה. שלשום נרשם שיא תחלואה יומי בפעם השלישית ברציפות בהודו עם 346,786 נדבקים חדשים. הזן ההודי של נגיף קורונה עדיין אינו מוכר דיו למומחים וקיים חשש כי הוא עלול להיות עמיד יותר כלפי החיסון. 

לכאן חדשות נודע כי ישראל שוקלת להוציא סיוע רפואי להודו בעקבות התחלואה הגוברת במדינה, הסיוע האחרון שנשלח על ידי ישראל למדינה היה לפני כחודש וחצי. אתמול התקיימו דיונים בנושא במשרד החוץ וכן מול הצד ההודי, אך החלטה בסוגיה טרם התקבלה.